Служебният кабинет подготвя закон за приемане на еврото. Това обяви след заседанието на правителството служебният вицепремиер Атанас Пеканов. Целта е предложението да бъде разгледано от редовен парламент.
Само техническата част по въвеждането на еврото отнема близо 18 месеца. Приетият оперативен план от редовния кабинет на Кирил Петков дава ясни срокове и задачи към институциите – как ще става превалутирането, обръщането на депозитите, заемите, как ще работят агенциите, така че да можем на 1 януари 2024 г. да имаме техническа готовност за приемане на единната европейска валута.
За защита на потребителите е предвидено 3 месеца преди въвеждането и 9 месеца след въвеждането цените да се публикуват и в лева и в евро, за да не може недобросъвестни търговци да се възползват от превалутирнето за повишаване на цените.
Курсът ще бъде фиксиран към текущия, когато стане приемане на еврото. Специално за търговците е предвидено да има двойна каса в евро и лева, в рамките на 1 месец само, за да не се натоварват те с наличността на двойна каса по-дълго време и да трябва да държат наличности и в двете валути.
Пеканов изрази надежда, че приемането на еврото ще стане до началото на 2023 г:
“Има приет Национален план за въвеждане на еврото. Там целевата дата е 1 януари 2024-та. Продължаваме да работим именно с тази цел. Мнението на служебния кабинет продължава да бъде, че присъединяването към еврозоната ще донесе ползи на България. Те ще бъдат репутационни, имиджови, ще донесе ползи от гледна точка на отпадане на различни транзакционни разходи, различни разходи на фирмите, ще повиши доверието в страната ни, ще повиши инвестиционния климат”.