16-годишно момиче от Челопеч пребори COVID-19 след тежка дихателна недостатъчност.
Дни наред екипите на Клиниката по детска анестезиология и реанимация и Клиниката по детска хирургия се борят за живота на Маринела Георгиева.
"Повече от 4 месеца са минали от момента на инфектиране. Не е установено къде се е заразила. В началото се е лекувала вкъщи, докато се установи, че болестта нанася повече вреди, отколкото се очаква. Първоначално родителите й са потърсили помощ в районната болница, но всички места са били заети, след това са се насочили към болницата в Панагюрище – там места също няма. Накрая е приета в Инфекциозна болница в София, там стоя около седмица. Лечението обаче не дава резултат и Маринела е закарана с линейка по спешност в „Пирогов”. Там постъпва в много тежко здравословно състояние и 90% увреждане на белия дроб, почти е в безсъзнание."
Това разказа специално пред Кмета.bg кметът на община Челопеч инж. Алекси Кесяков.
Миналата седмица Маринела е изписана от „Пирогов”, където 3 месеца и половина прекарва в интензивното отделение. В началото е поставена и в изкуствена кома, повече от две седмици лекарите се борят за живота й. След това инфекцията от COVID-19 е овладяна, но последващите инфекции – бактериални, създават заплаха за живота й. Маринела е интубирана с допълнителни дренажи в белия дроб, направени са й прорези на органа. Около два месеца е с тях, след това претърпява няколко операции за премахването им и възстановяването на белия дроб. Последната е преди около 3 седмица. Органът вече е възстановен почти напълно, има увреждания, които с времето според специалистите ще се възстановят. Маринела вече диша самостоятелно без кислороден апарат, сподели още г-н Кесяков.
Вуйчото на детето почти всеки ден се свързва с него, за да го информира за здравословното състояние на Маринела. Кметът на Челопеч се интересува как да й помогнат и какво могат да направят за нея.
На снимката – Кметът на Челопеч Алекси Кесяков
Най-притеснителното в момента е, че момичето е с атрофирал организъм и загубени жизнени функции, има проблеми и с двигателната система на дясната ръчичка и борбата за здравето й продължава.
Преди да се зарази с COVID-19 Маринела е напълно здраво 16-годишно дете, изключително интелигентно, с доста спортни прояви и спортно надарена структура. Участва в училищните мероприятия и извънкласните дейности. Тя е едно от най-активните деца от набора си, казва Алекси Кесяков,
В момента Маринела вече е на домашно лечение, но тепърва предстоят още битки за психиката и здравето на организма. Проблемът вече не е в белия дроб, а във всички останали, засегнати органи в тялото й. Детето прилича на призрак след времето, прекарано в кома, споделя кметът на Челопеч.
"Добре, че бях лекарите в „Пирогов”. Това са в момента войниците, които са на фронта в тази нова война. Този вирус не е шега. Много хора го изкарват много леко, но странното е, че хора, които нямат никаква симптоматика, могат да стигнат до фатален край. Този риск не си заслужава да се поема от никой. Особено в сегашната ситуация, когато вирусът отново силно се развихря.
Ситуацията в цялото Средногорие не е добра, има доста заразени – едни от първите сме в страната като брой заразени на ден. Само крайни мерки могат да го предотвратят или ограничат. Никой не е застрахован от състоянието, до което стигна нашата Маринела. По-добре да гледаме как ни се сърдят хората, отколкото да гледаме хората в други състояния", отбелязва още управникът на общината
Спасяването на Маринела обединява жителите на Челопеч, които с тревога и надежда следят лечението й.
От името на родното място на момичето кметът инж. Алекси Кесяков благодари с писмо на лекарите и лично на доктор Христо Пседерски, началник на Детска реанимация и доц. Христо Шивачев, началник на Клиниката по детска хирургия: „ Приемете нашата дълбока благодарност за всеотдайните грижи и упоритост. Рядко се случва действия на определени хора да ни оставят без думи, но вашите усилия и непримиримост ни оставиха не само безмълвни, но и ни доказаха, че човешката воля не може да бъде сломена”.
Вярата и доверието на хората от Челопеч, които усещахме през цялото време, ни даваха сили в битката с болестта, казва доц. Шивачев, след като приема благодарностите.