2000 именици празнуват в Ловеч на 6 и 7 януари

Lovech 13
Ловеч
Статистиката на имениците е за родените в последните 100 години

Близо 2000 души от община Ловеч празнуват на 6 и 7 януари своя имен ден – Йордановден и Ивановден, съобщиха от Гражданска регистрация и административно обслужване (ГРАО). Това са жители по настоящ адрес, които носят имената Йордан и Иван, както и техните производни Йордана и Йорданка, Иванка и Ивана.

217 дами носят името Йорданка, 181 мъже са с името Йордан, а 20 жени – Йордана.
Най-много са празнуващите на Ивановден, в община Ловеч те са 1126 души. 427 гражданки са с името Иванка и 26 с името Ивана. Статистиката на ГРАО е проследила родените за 100 години – от 1916 до 2016 г.

Ивановден ще се празнува от повече от 300 хиляди души у нас. На Йордановден пък освен имениците тържествено ще се отбележи Свето Богоявление.

Според народното вярване Св. Йоан е покровител на кумството и побратимството. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. В някои райони на страната то дори е по-характерно за този празник. В Ловеч с традиционното хвърляне на кръста във водите на Осъм се отбелязва Йордановден – 6 януари.

Exit mobile version