2615 лв. са нужни на семейство с двама работещи възрастни и дете до 14 г. на месец. Анализът е на Конфедерацията на независимите синдикати в България. За сам човек са нужни 1453 лв. От КНСБ отбелязват, че доходът за издръжка намалява с 0,1% на тримесечна база и нараства с 3,6% на годишна база.
Нужната сума за храна и обществено хранене е 572 лв. за един работещ, което е 39,4% от общия доход. Това означава, че към момента основния разход е за храта.
Намаление с 0,3% има при хранителните стоки на тримесечна база, но на годишна все още е в положителна траектория. По-забележим е ръстът на цените при групата мляко и млечни продукти – 1,3 на сто. Повишение от 3,7% има при цените на месо и месни продукти. При хляба, хлебните продукти и зърнените храни има ръст от 2,9 на сто на годишна база. При ориза ръстът е със 7,1%. Групата “Електроенергия, газообразни и други горива” представлява 19,4 на сто от общите разходи за нехранителни стоки и услуги.
За първи път от 10 години е отчетено минимално намаление от 1 лев на издръжката на тримесечна база. От юни миналата до юни тази година доходът, необходим за издръжка на 3-членно семейство се е увеличил с 91 лв., а на един работещ с 51 лв. 62% от работещите не достигат заплатата за издръжка. Около 30% от наетите получават заплата до 1000 лева. Според КНСБ цените през последните години се доближават до средните нива за ЕС. Темпът на увеличаване на минималната работна заплата у нас обаче не е достатъчен да покрие натрупаната инфлация.