Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
петък, 3 юли, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Българската армия трябва да се развива с консенсус

Kmeta.bg от Kmeta.bg
май 6, 2021
в България
Време за четене: ~ 1 мин.
26 1
0
адмирал Емил Ефтимов

Кадър: Нова телевизия

30
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

“Винаги съм твърдял, че развитието на Българската армия трябва да бъде с консенсус между политическите сили и в обществото като цяло”.

Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов минути преди началото на честванията на Деня на храбростта в София, цитиран от Нова телевизия.

Адм. Ефтимов каза още, че се надява политиците да демонстрират държавност, за да се модернизира армията ни.

Трябва да можем да продължим това, което е заложено и е започнало. Вчера бе утвърден план за развитие 20/26. Имаме редица способности, които са адекватни. Гранична полиция има защитна система, система за наблюдение, посочи още адмиралът.

С големи усилия поддържаме техниката в изправно състояние

„Полагаме големи усилия, за да поддържаме техниката в изправно състояние, за да можем да изпълняваме задачите си съгласно конституцията“, посочи ген. Петьо Мирчев, заместник-командир на Военновъздушните сили.

„Има вече светлина в тунела – изпълнява се договорът за доставката на нови бойни самолети“, отбеляза още той пред bTV.

„На първо време трябва да се осигурят необходимите финансови средства, да бъдат сключени договори за поддръжката на техниката и след това вече идва самото поддържане от инженерно – техническия състав. Той трябва да бъде подсигурен с необходимите консумативи, резервни части и оборудване“, обясни заместник командирът на ВВС.

В българската армия и във военновъздушните сили работят и служат високо мотивирани хора, техният живот е посветен на авиацията, категоричен беше ген. Петьо Мирчев.

Той посочи, че има сключено рамково споразумение и пет договора за поддръжката на МиГ – 29. „Само първият договор е изпълнен към момента на 100%, вторият и третият са изпълнени на почти 90%, петият още не е стартирал. Представители на Руската федерация в момента работят в авиобазата в „Граф Игнатиево“, към момента се справяме, макар и с трудности“, заяви ген. Петьо Мирчев.

25 години бяхме забравили за българската армия

Ние около 25 години бяхме забравили за българската армия, тя не беше приоритет, не беше финансирана достатъчно. Това отношение към армията се промени – у политическия елит и не само. Това коментира пред bTV в Деня на храбростта бившият началник на отбраната ген. Константин Попов.

„Важно е да отчетем факта, че има много повече желаещи да постъпят в БА, отколкото например преди 4-5 г. Важно е и какво хора и с каква мотивация идват – армията е и техника, но армията е най-вече боен дух“, категоричен беше бившият командир на военновъздушните сили.

Той посочи, че са увеличени възнагражденията, а има и стъпки към реална модернизация на оборудването на нашите военни.

Ген. Попов благодари на правителството за това, че вчера на вероятно последното си заседание е приело Плана за развитие на въоръжените сили – със структурни промени и продължаване на процеса на превъоръжаване. „В тези планове и в инвестиционния план-програма до 2032 г. са заложени съвсем други пари, за да изпълнят изискванията за 2% от БВП за отбрана“, посочи още той.

Тагове: 6 майбългарска армияВодещи новиниЕмил Ефтимовконсенсустоп
Предишна Статия

Над 6700 старозагорци с именден на Гергьовден

Следваща Статия

Салюти и авиошоу за Деня на българската армия (ГАЛЕРИЯ)

Свързани Статии

Vivacom посреща 215 ученици от Практикантската си програма
България

Vivacom посреща 215 ученици от Практикантската си програма

юли 3, 2026
104
Отиде си Йосиф Сърчаджиев
България

Отиде си Йосиф Сърчаджиев

юли 2, 2026
120
Полицай се хвърли във водите на река Марица, за да спаси 14-годишно момче (видео)
България

Полицай се хвърли във водите на река Марица, за да спаси 14-годишно момче (видео)

юли 2, 2026
102
От субсидии към умения: пропуснатите възможности на държавната политика
България

30 професии ще бъдат защитени следващите две учебни години

юли 2, 2026
112
heart 762564 640
България

История за добро: Как спасиха дете в беда в София

юли 2, 2026
112
КТ “Подкрепа” поиска да се ограничи износът на ток
България

От днес: Нови цени на тока, парното и топлата вода

юли 1, 2026
128
Следваща Статия
Снимка: Красимир Свраков/Kmeta.bg

Салюти и авиошоу за Деня на българската армия (ГАЛЕРИЯ)

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Глобалните температури на морската повърхност достигнаха рекордно високи нива

Глобалните температури на морската повърхност достигнаха рекордно високи нива

юли 3, 2026
9 медала за България на олимпиада по география

9 медала за България на олимпиада по география

юли 3, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • COREJIO