Австралийските пожарникари, които всяка година се снимат в оскъдно облекло, за да подкрепят значима кауза, вече имат сериозна конкуренция в лицето на българските си колеги. Нашенските огнеборци също участват в изработването на благотворителен календар. Те го правят за втора поредна година. Този път обаче във фотосесията се включват и дами в униформа. Благотворителното издание е в подкрепа на донорството и трансплантациите и е под мотото “Просто кажи ДА! – нека хората разберат, че подкрепяш донорството!”.В създаването на предизвикателния календар за 2022 година участват 12 столични и варненски огнеборци в добра физическа форма. Те обаче не са подбирани с конкурс, каквато е практиката в Австралия.
Оказва се, че не от суета пожарникарите изглеждат толкова добре на снимките на календара.”Изискванията при кандидатстване в пожарната и съответно и годишни изпити, които се минават всяка година относно физическата ни форма, изискват да поддържаме доста добра подготовка. Съответно не можем да кажем, че всички са с изваяни тела, но стараем се да даваме максималното от себе си, да сме готови във всяка една ситуация да дадем максималното”, казва Николай Михайлов.
В пожарната има и специална зала, където огнеборците могат да тренират и по време на смяна. “Професията го изисква да си физически подготвен. Първо спортът е здраве, поддържане на физическа подготовка, а за тук е необходимо. Няма как. Неизбежно е. Самата професия го изисква”, казва Ивайло Янчев.
Николай Михайлов е пожарникар от 6 години. Работи на Летище Варна и се грижи за безопасността на пътниците. И миналата година той е направил впечатляваща фотосесия за благотворителния календар.”Календарът можем да кажем, че е малко по-провокативен, но това е с цел да се привлече малко по-голямо внимание, не е някаква показност или нещо подобно. Надявам се по-голямата част от обществото да го хареса и да го одобри”, споделя огнеборецът пред БНТ.
Николай се радва, че може да подпомогне значима кауза като донорството и трансплантациите. “Това е нещо, което се изгражда в обществото с години и е нужно време, а и самосъзнание, хората да осъзнаят, че има тази възможност да помогнеш на друг човек и след смъртта си. Проблематичното е, че голяма част от хората мислят относно това като тема табу, не искат да говорят за него. Затова сме доста назад в тази сфера за рамките на Европа, но все пак хората трябва да се замислят за себе си приживе и да решат това, а не техните близки”, казва огнеборецът.
Ивайло Янчев е в системата от 18 години. “Ние работим опасни професии, рискови, знаем каква е опасността, знаем, че може и на нас да се наложи, можем и ние да станем донори. Мисля, че трябва да ни се промени мисленето като хора. За някои животът свършва, за други може да се продължи с донорство”.
От продажбата на миналогодишния календар са събрани 7000 лева за деца на загинали пожарникари и полицаи. Пожарникарите се надяват и този път мисията им с благотворителния календар да бъде успешна.