Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
вторник, 9 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

5 места за екотуризъм в България

Kmeta.bg от Kmeta.bg
октомври 4, 2014
в Туризъм
Време за четене: ~ 1 мин.
72 1
0
5430026d958a2
84
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

5430026d958a2

Дряново

Дряново е разположен в Предбалкана, в долината на Дряновската река на 260 м надморска височина. В близост е до град Габрово и само на 26 км от Велико Търново. Изключително мобилно място – има автомобилна връзка със Севлиево, Габрово, Велико Търново и Павликени, част е от железопътната линия Русе – Става Загора-Подкова. В Дряново и околностите има много красиви къщи,чакащи гостоприемно с отворени врати далечни гости, за да ги потопят в магията на българския селски бит.

Всеки може да си позволи да посети родното място на прочутия майстор Колю Фичето и да види неговите архитектурни творби- църквата “Свети Никола” и мостът над река Дряновска,построени през XIX век. Град Дряново и околностите на Дряновския манастир винаги са били предпочитана дестинация за туризъм и почивка,защото в него има много неща, които си струва да бъдат видени.

 

Запазени са интересни сгради от някогашната дряновска чаршия -главната търговска улица с дървени къщи и дюкяни в национален стил. На 4 км югозападно от града се намира Дряновския манастир, а в непосредствена близост до него се намира Дряновската екопътека.

Местността “Арнаутски Лаки”

Намира се на 3 км от село Кръстилци и е разположено по склоновете на планина Малашевска покрай река Лебница.Част е от Община Сандански.Това е изключително красив къс земя, съхранил великолепието на непокътрнатата дива природа.

Името Арнаутски Лаки води началото си от Средновековието и по-точно начинът,по който тогава турците наричали хората,които живели в планината- арнаути, а другата част на името “лъки ” означава Пътеката, започваща от село Кръстилци разкрива планинксата природа на местността и може да бъде извървяна пеша. Реката Лебнца, преминаваща през Арнаутски Лаки извира от планина Огражден в Македония и е приток на река Струма и е сравнително пълноводна.

 

За да опознаете местността са нужни повече от един ден и тъй като се намира само на 12 км от Сандански може да отседнете в красивия град и на другия ден да продължите похода си.

Местността “Бяла река”

Живописната местност “Бяла река” се намира в националния парк “Централен Балкан”, на 4 км от Калофер ,в подножието на Стара планина.Разположена е в подножието на връх “Ботев” и изобилства от иглолистни и широколистни гъсти гори ,обграждащи река ” Бяла река”.

Чистият планински въздух привлича много планинари и всички,които бягат от градския шум.Изградената екопътека “Бяла река” върви по поречието на реката,с надморска височина 570 м и дължина 1813 м. Пътеката е подобрена от поставените информационни табели, осведомяващи туристите за богатствата на местността, растителността, животинския свят и отвежда до хижа Рай.

 

Известно е, че на територията на националния парк съществуват над 120 вида птици и застрашени видове като благородния елен и царския орел.След дългия поход п пред вас ще се разкрие водопада “Райското пръскало”.

Природен парк “Врачански Балкан”

Врачанският Балкан обхваща западната част на Стара планина и обхваща Черпишките и Лакатнишките скали. Обявен е за природен парк от национално значение през 1989 годинаЗападно граничи с Дружевската котловина ,на север – с Бърдо Веслец,на юг- с Искърския пролом ,а на изток с Мургашкия край на Западна Стара планина.

Връх Бегличка Могила е най-високото място с 1482 м надморска височина.Водното богатство е изключително голямо. Реките Черна, Златица и Лева извират от Врачанския Балкан, а през май и юни, когато 176-те красиви водопада са най-пълноводни, местността се превръща във водн оазис.

 

Има няколко известни туристически маршрута сред които най -честият е започва от град Враца,продължава през местностите “Кравая” и “Локумчето” и достига до хълм Леденика.

Резерват “Вълчи дол” в Източните Родопи

Резерват “Вълчи дол” е често определян като една най- красивите части на Източните Родопи.В близост е до селата Бойник и Студен Кладенец, намиращи се в Община Крумовград.

Достъпът е сравнително строг и придвижването се осъществява само по предвидени туристически маршрути,а за посещението му е необходимо уведомяване на РИОСВ Хасково,но всички тези усилия си струват, защото пред вас ще се разкрие една природна картина от пасища, гори и скали в причудливи форми.

 

Тук се срещат редки животински видове,повечето включени в Червената книга на България, сред които е белоглавия лешояд. Вероятно това е мястото, на което живеят най-много грабливи птици в станата ни Установени са 23 вида: белоопашат мишелов, египедски лешояд, керкенез и други. Има 14 вида редки растения и един застрашен вид, а влечугите и земноводните са 21 вида.

Предишна Статия

ГИТ да стане погребална агенция

Следваща Статия

Кърджали стана домакин на научен форум

Свързани Статии

Пампорово открива летния сезон с 360-метров алпийски тролей над вода
Туризъм

Пампорово открива летния сезон с 360-метров алпийски тролей над вода

юни 1, 2026
114
Недостиг на спасители на плажа въпреки високото заплащане
Туризъм

Пълна забрана за тротинетките въведоха в курорта Албена

май 27, 2026
138
Ловеч представи инвестиционния и туристически потенциал на общината в Китай
Туризъм

Ловеч представи инвестиционния и туристически потенциал на общината в Китай

май 25, 2026
107
Правят панорамна площадка на Копитото
Туризъм

Правят панорамна площадка на Копитото

април 23, 2026
116
Водно такси ни свързва с Румъния
Туризъм

Водно такси ни свързва с Румъния

април 14, 2026
117
S&P повиши до “положителна” перспективата пред рейтинга на София
Туризъм

Нов туристически модел измества традиционния масов подход

април 9, 2026
118
Следваща Статия
Кърджали стана домакин на научен форум

Кърджали стана домакин на научен форум

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Започва изграждането на първите отсечки на „Зелен ринг София“

Започва изграждането на първите отсечки на „Зелен ринг София“

юни 9, 2026
Вечерни новини: „ДаллБогг“ без лиценз; Таванът на дълга скача; „Отчайващи“ депа в БДЖ

Вечерни новини: „ДаллБогг“ без лиценз; Таванът на дълга скача; „Отчайващи“ депа в БДЖ

юни 9, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS