Най-много пари за предстоящите избори ще получат общините, показва план сметката за организацията и провеждането им на 9 юни. Близо 53 милиона лева ще бъдат разпределени към местните власти. 38 милиона лева от сумата е за възнагражденията и осигуровките на членовете на секционните избирателни комисии и 14 милиона за логистични разходи.
Почти 8,5 милиона лева ще са разходите на администрацията на Министерски съвет за логистика и заплати на членовете на РИК. 4,6 милиона лева са средствата за ЦИК, включително за хартиените бюлетини, компютърната обработка на данните от гласуването, медийните пакети и разяснителната кампания.
МВР получава малко над 15 милиона лева за осигуряване на обществения ред, 9,3 милиона лева министерството на външните работи за да организира вота зад граница. За министерствата на регионалното развитие и това на електронното управление са заделени по-малко над 2 милиона лева.
От понеделник – 15 април, Централната избирателна комисия започва да приема документи за регистрация на партии и коалиции за участие в изборите на 9 юни – за членове на Европейския парламент от България, както и за народни представители. Крайният срок за подаване на заявления е 17.00 часа на 24 април. Депозитът за участие във всеки от двата вида избори е 2500 лева. Подкрепящите подписки трябва да съдържат най-малко 2500 имена на избиратели с валидни ЕГН-та.
Всеки избирател може да участва само в един списък за съответния вид избор или само в един списък – общ за двата вида избори, когато хората имат избирателни права да гласуват и в изборите за членове на Европейския парламент.
При полагане на подписа си избирателят удостоверява своята самоличност.