Концепцията за създаването на умен град не е никак нова. Тя съществува от години, далеч преди разрастването на 5G мобилните мрежи в глобален мащаб. Вече повече от десетилетие някои от най-големите компании в света предлагат редица решения, които да подобрят градската среда и на създадат от градовете нещо подобно на жив организъм, способно дори самостоятелно да взима решения. За да живеят хората по-добре.
Умните градове включват в себе си множество свързани устройства и сензори, генериращи огромни количества данни. Чрез управлението на цялата информация и нейната обработка, могат да бъдат взети много решения, които да подобрят ефективността на инфраструктурата и да направят от околната среда в градовете нещо много по-приветливо.
Въпреки че слушаме за smart cities концепцията от много време, с малки изключения в света все още няма истински умни градове. Благодарение на 5G обаче, това вече се променя, а много скоро ще се промени революционно. Една от основните пречки пред „поумняването“ на градовете е връзката, с която те разполагат и обработката на данните. До сега това не бе напълно възможно заради спецификите и нееднородността на съществуващите решения. Докато не се появи 5G не бе до такава степен възможно всичко да се постави в една мрежа, да видим истинска комуникация машина с машина, както и възможности машините да се самообучават. Именно това прави от 5G – ключ за бъдещето на умните градове.
Кой град е умен?
Самата концепция за умен град няма точна дефиниция. Умните градове включват много свързани сензори и устройства, генериращи големи количества данни. Колкото повече са те, толкова повече услугите в едно населено място са по-автоматизирани и работят добре. Когато се управлява добре, този поток от данни може да подобри прозрачността и ефективността в инфраструктурата на града. 5G в комбинация IoT са от решаващо значение за реализирането на визията на интелигентния град. Те осигуряват надежден и киберсигурен хардуер и свързаност, за да функционират тези системи. Има няколко основни неща, които новото поколение мрежи ще промени.
Управление и анализ на трафика
В много градове по света и днес има интелигентни системи за контрол на трафика. Чрез тях могат да се регулират и елиминират задръствания. 5G и изкуствения интелект обаче могат да изстрелят нещата на следващо ниво. Благодарение на тях могат да се променят ключови елементи (например цикли на светофара в определени часове от деня), за да намалят задръстванията. В уравнението вече могат да влизат автомобилите, които ще подават информация за скоростта и движението си, шофьорите, които ще могат да бъдат известявани кога да тръгнат в дадена посока, за да стигнат най-бързо и безпроблемно до нея. Част от това се случва и в момента, но е далеч от съвършено. А 5G ще позволи именно това. Благодарение на новите мрежи в реално време ще могат да се обработват не само данни за трафика, но дори и видео с висока резолюция, даващо възможност на алгоритмите да се настройват по-пълноценно.
5G в помощ на обществената сигурност
Новото поколение мрежи ще позволи на всички служби, отговарящи за сигурността в даден град, да имат много повече възможности и да действат в много по-добра координация. От една страна е целия хардуер, който може да бъде свързан и информацията, от който да бъде контролирана и анализирана в реално време. Това ще включва свързване с много устройства като:
- Свързани слушалки
- Камери за тяло
- Интелигентни очила с добавена реалност
- Монитори за жизнените показатели
Тези устройства могат да се възползват от по-високата честотна лента на 5G и стабилната мрежа. 5G може да предизвика по-нататъшно развитие на устройства, за да помогне на лицата, които се отзовават, да вършат работата си по-добре. Същевременно самата структура на мрежата, която позволява т. нар. „слайсинг“ позволява за органите за сигурност да има гарантират капацитет на мрежата, така че да има гарантиран капацитет.
Обществено осветление
Интелигентното осветление е друг случай на използване, който ще функционира добре с технология за широко обхватна мрежа с ниска мощност в обозримо бъдеще. Това приложение няма незабавна нужда от превключване към 5G. Въпреки това, тъй като 5G инфраструктурата се въвежда, някои градове може да обмислят интелигентни улични лампи с двойна употреба, за да осигурят светлина и 5G покритие. Вероятно ще видим много приложения с двойна употреба, включващи 5G със съществуваща технология за предоставяне на подобрени услуги.
Обществен транспорт и автомобили
Повечето сензори за обществен транспорт в момента следят физическото положение на влаковете и автобусите. Някои градове обаче разглеждат допълнителните предимства на 5G. Швейцарска компания интегрира 5G в своето GPS проследяващо устройство, за да осигури широколентова връзка за пътниците във влака. Авиокомпаниите могат да правят това на частни и търговски самолети, за да осигурят свързаност на борда. За автомобилните производители 5G ще осигури комуникации между самите превозни средства, така че се да позволи автономен обществен транспорт в скоро време. Благодарение на свързаността и големия капацитет на мрежата всички превозни средства в транспорта ще са свързани, ще се контролират по-лесно и ще доставят по-добра услуга на потребителите.
5G ще бъде от решаващо значение за автомобилната индустрия, за да позволи безопасна и ефективна автономна работа на превозното средство. Самоуправляващите се автомобили зависят от сензорните технологии и бордовите компютри. Те трябва да запазят постоянна свързаност с GPS сателити и многостепенна облачна система. 5G ще даде възможност за комуникация между превозните средства, така че самоуправляващите се автомобили да могат да споделят пътища помежду си.
5G ще повлияе на разпределението на енергия за електрически превозни средства. Настоящите енергийни мрежи не могат да поддържат огромен брой електрически автомобили. Едно възможно решение е споделянето на енергия. Ако зарядна станция, захранвана от слънчева енергия, е свързана към мрежата и не се използва или не се използва с пълен капацитет, тя може да генерира електричество и за самата мрежа. Всичко отново опита до гарантирана свързаност, капацитет и бърза реакция.
Умни сгради
Интелигентните сгради представляват сложен сценарий с много възможни ситуации и приложения. По-старите клетъчни технологии могат да останат доминиращи в продължение на няколко години, но това бързо ще се промени, особено когато 5G за мени всички кабели в тях
След като 5G стане достатъчно достъпна технология, мрежата ще бъде естествена част от инфраструктурата за интелигентни сгради. В момента Сградите с температурни сензори за измерване на консумацията на топлина разчитат на Wi-Fi свързаност, която може да бъде компрометирана, да спре или да стане лесна жертва на кибер атака. В свят, в който 5G е повсеместно, потокът от данни от тези сензори ще стане много по-надежден и по-лесен за защита. По този начин цяла една сграда с всички умни устройства в нея ще може да живее като жив организъм. Технологиите са десетки – лесно може да се контролира отоплението, почистването, контрол на достъпа и подаването на електричество, вода, газ и др.
5G от Теленор
5G мрежата е нещо, което ще промени не само живота на крайния клиент, потребител на мобилни услуги, но и ще даде нови възможности през индустрия, бизнес и ще позволи създаването на наистина умни градове. Тази година Теленор България обяви официалния старт на своята 5G мрежа в страната. Компанията вече няколко месеца демонстрира високо качество и капацитет на мрежата от следващо поколение, а екипите продължават да развиват новото поколение телекомуникации, правещи го по-достъпно за всички. Компанията вече предлага фиксиран интернет достъп чрез 5G. Услугата предоставя широколентови услуги до дома благодарение на безжична мобилна технология. 5G от Теленор е вече достъпно в повече от 60 населени места в цялата страна, включително столицата София, Бургас, Варна и Пловдив, по-големи градове и морски курорти.