Пари в размер на 700 000 лева за неотложен ремонт и преустройство на преддверието на Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания „Д-р Марко А. Марков“ ще бъдат отпуснати от общинския бюджет на Варна. Обновяването на помещението, което има функциите на чакалня, бе одобрено от съветниците от постоянната комисия по здравеопазване.
„Преддверието е крайно недостатъчно като площ. Няма санитарен възел и тоалетна за чакащите прием пациенти и техните придружители. Няма възможност за отопление на помещението и поставянето на необходимия брой посетителски пейки“, аргументира искането си управителят на болницата – проф. Георги Кобаков.
Ръководството на лечебното заведение възнамерява да разшири чакалнята и да изгради към нея съвременна регистратура като ключов комуникационен център между служителите от различните отделения, пациентите и техните придружители. Наред с това ще бъде изградена рампа за достъп на хора със специални потребности, инвалидни колички и носилки, тъй като към момента сградата не разполага с такъв вход. Заради недостига на легла поради нарастващия брой пациенти се предвижда върху площта на фоайето да се изгради надстройка, която бъде обособена в две нови болнични стаи. Прогнозната стойност на строително-ремонтните работи е 700 000 лв.
Същата сума ще бъде отпусната за цялостен ремонт на покривното и подпокривното пространство на основната сграда на ДКЦ I „Св. Клементина“, както и на покрива на столовата в приземния етаж на лечебното заведение. „Със собствени средства през годините са направени козметични ремонти, които не отговарят на нормите за безопасност. Течащият покрив на столовата създава сериозна опасност от пожари, тъй като под него минават главни токови пътища за ДКЦ“, обясни управителят на лечебното заведение – д-р Иван Иванов.
Съветниците одобриха и финансирането с 580 000 лв. за болницата „Света Анна“. Част от тях са за спешен ремонт на оперативното отделение на лечебницата, която обслужва над 90% от спешните случаи в региона. Този сектор се експлоатира на високи обороти, а не е бил обект на сериозен ремонт от 25 години. Необходимите средства отделението да бъде обновено и да отговори на съвременните стандарти са 800 000 лв. Министерството на здравеопазването е поело ангажимент да покрие 550 000 от тях. „Разликата от 250 000 лв. е непосилна за бюджета на болницата – особено в период, в който към хроничното недофинансиране са добавени разходи за ремонт в сградата на Регионалната здравна инспекция заради преместването на ТЕЛК там, както и поредното повишаване на минималната работна заплата от началото на януари“, се казва в писмото на директора на болницата – д-р Красимир Петров, до Общинския съвет.
Съветниците дадоха съгласие болницата „Св. Анна“ да получи средства от общинския бюджет и за покупката на нов рентгенов апарат. Наличният е морално и материално амортизиран поради специфичния профил на болницата. Той е обект на интензивна денонощна експлоатация повече от 14 години – срок, отвъд който вероятностите за грешка се повишават сериозно. Всеки ден само през мултипрофилното спешно отделение на болницата преминават между 260 и 300 пациенти.
От ремонт се нуждае и АМЦСМП „Проф. д-р Д. Стаматов“, което е дъщерно дружество на АГ болницата. В медицинския център работят едни от най-добрите специалисти по акушерство и гинекология, дерматовенерология и образна диагностика. Там много пациентки проследяват бременността си, но заради застаряващия сграден фонд те имат известни резерви, заяви пред съветниците управителят на болницата – проф. д-р Емил Ковачев. Комисията даде и съгласие ДКЦ „Св. Иван Рилски“ да тегли 5-годишен банков заем в размер на 80 000 лв. Средствата са основно за покриване на задължения за заплати.