Общините Шумен и Нови пазар ще разполагат с около 95 млн. лв. по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“ (ОПОС) за инвестиции във ВиК сектора. Това заяви на пресконференция в Шумен Малина Крумова, заместник-министър на МРРБ, която бе в града за работна среща с кметове от областта.
По-голямата част от средствата за Шумен, докато в Нови пазар има изпълнен инвестиционен проект от предишната ОП „Околна среда“ и сега остават довършителни работи,и затова инвестициите са по-малки.
По думите на Малина Крумова сумата не е окончателна и може да се промени, след като приключи оценката на идейните проекти.
„За Шумен се предвижда изграждане на Пречиствателна станция за питейни води. Един дългоочакван инвестиционен приоритет, който трябва да започне максимално бързо. За Пречиствателната станция има работен проект, подготвят се документите за обществена поръчка, за да може тя да бъде обявена в кратки срокове и изграждането на Пречиствателната станция да започне още тази година. Предвидена е още реконструкция на довеждащ водопровод от яз „Тича“, деривацията от язовира, изграждане на вътрешна водопроводна мрежа, канализационни отклонение и всички други необходими инвестиции, така че да се постигне пълно съответствие с изискванията на европейското и българското законодателство по отношение на питейните и отпадъчните води“, каза Малина Крумова. По думите й за два от големите проекти Пречиствателната станция за питейна води са отделени 22 млн.лв., а 52 млн.лв. са за подмяна на водопровода на водоснабдителна система „Тича“. По време на брифинга, на който присъстваха областният управител Стефан Желев и кметът Любомир Христов стана ясно, че община Шумен ще подари на ВиК дружеството работния си проект за Пречиствателна станция, който след построяването ще стане собственост или н общината, или на държавата.
За Нови пазар ще се инвестират 135 хил.лв в помпи, 750 хил.лв. за подмяна на водопроводи, 210 хил.лв. за канализационни отклонения.
Малина Крумова уточни още, че бенефициент по оперативната програма ще е ВиК-Шумен, негово задължение ще и съфинансирането по проекта, което ще е в рамките между 11 и 15%. По думите й контрола ще се осъществява от държавата и общините.
На въпрос дали тези инвестиции ще доведат до ново покачване на цената на водата, заместник-министър Крумова заяви: „Считаме, че няма да е необходимо съществено изменение на актуалния бизнес план на ВиК-Шумен. Дори да се отразят инвестициите върху цената на водата, то това ще стане, след като новите придобивки влязат в експлоатация“.