Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
събота, 13 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Огромна джамия строи Турция в Букурещ

Kmeta.bg от Kmeta.bg
април 1, 2016
в Светът
Време за четене: ~ 1 мин.
7 1
0
4d55233d fcc9 33af
9
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

4d55233d fcc9 33af

Източници от екипа на румънския президент Клаус Йоханис съобщиха, че е дадена зелена светлина за изграждането на огромна джамия в Букурещ, пише румънският унгарскоезичен Új Magyar Szó. В столицата на съседката ни живеят около 10 000 мюсюлмани. 

Идеята за построяването на джамията е дадена още през 2004 г. от тогавашния министър-председател на Турция Реджеп Тайип Ердоган по време на срещата му с неговия румънски колега Андриан Нъстасе. Правителството на Румъния се съгласи с това, стига в замяна в Истанбул да бъде построена православна църква. Държавата Румъния е дарила на мюфтийството терен от 11 000 кв.м. на пазарна стойност €3.9 млн., за да построи там религиозния храм.

На срещата си през 2015 г. в Истанбул с Ердоган, по време на което двамата посетиха строежа на църквата, президентът Йоханис го определи за „красиво доказателство за солидарността между двете страни“. Тогава той каза , че се стреми за ускоряване на процеса за издаване на разрешително за строеж на джамията в Букурещ.

4d55233d fcea 03b8

Договор за изграждането на джамията от 11 хил. кв. м. и за прехвърляне на парцел е бил подписан през 2015 г. от румънския министър на културата Виктор Опашчи и от главния мюфтия на страната Юсуф Мурат. Според него държавата ще даде безвъзмездно за 49 години на мюсюлманската общност парцел северно от столицата при условие, че на мястото освен джамията ще бъдат изградени и библиотека и социален център. Турското правителство финансира строителството на джамията.

Комплексът ще включва джамия, библиотека, учебни зали и помещения за настаняване. Мюфтийството е получило парцела с правителствено решение в края на май. „Ще изградим най-голямата джамия в европейска столица.
Фактът, че правителството ни даде терена на нас, мюсюлманската общност, сам по себе си говори за етническото разбирателство и уважение в Румъния“, заяви мюфтията Юсуф Мурат, духовен лидер на мюсюлманите в Румъния.

4d55233d fd0b 6846

Мурат уточни, че библиотеката ще съдържа научни и религиозни книги без интерпретации, написани на различни езици.

„Няма да има идеологически книги, в които се говори лошо за западната цивилизация или за партньори като НАТО. Книгите в нашия център ще бъдат за обучение, за научна работа, за ученици, за студенти, независимо от националността им, които искат да опознаят истинската стойност на исляма“, заяви мюфтията. 

„По този начин ще премахнем изкушението младежите да ходят в неразрешени джамии, основани от всякакви фондации, където извършват пропаганда мюсюлмански идеолози, обучени във фундаменталистки институции в други държави“, подчерта духовният лидер.

 

Предишна Статия

Смолян вече приема заявки за “Рожен 2016”

Следваща Статия

От днес битовите потребители сами избират доставчика си на ток

Свързани Статии

Почина големият актьор Чък Норис
Светът

Почина големият актьор Чък Норис

март 20, 2026
122
Бордът за приятелство и сътрудничество между България и ОАЕ осъди агресивните действия на Иран
Светът

Бордът за приятелство и сътрудничество между България и ОАЕ осъди агресивните действия на Иран

март 9, 2026
108
Гърция и Турция са най-желаните дестинации за българите през септември
Светът

Само за година: Близо 60 000 българи са напуснали Германия

февруари 10, 2026
130
Вдигането на заплатите привлича нови учители, ред е на сестрите
Светът

Испания забранява достъпа до социални мрежи на деца до 16 г.

февруари 8, 2026
108
Тръмп става боксов коментатор
Светът

САЩ: Европа е важна, но не е приоритет

януари 24, 2026
107
heart 762564 640
Светът

Пенсионирана лекарка в Испания приюти мигранти, останали без дом

януари 4, 2026
104
Следваща Статия
От днес битовите потребители сами избират доставчика си на ток

От днес битовите потребители сами избират доставчика си на ток

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Бизнес от поколения за поколенията

Бизнес от поколения за поколенията

юни 13, 2026
Започна строежът на физкултурен салон в Спортното училище в Русе

Започна строежът на физкултурен салон в Спортното училище в Русе

юни 13, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS