Международен екип от ветеринари пристига в четвърътък в Разград, за да прегледа лъвовете в градския зоокът. Екипът на фондация „Четири лапи”, който пое грижата за царствените животни е поканил лекари от Германия и Холандия, които да установят имат ли заболявания големите котки и да направят вазектомия на мъжките екзепляри. Това съобщиха от разградското кметство, по чиято покана природозащитната организация се ангажира да помогне на лъвовете от местната метажерия.
Тригодишният лъв Асен, за който вече се знае, че има заболяване, ще бъде транспортиран до столицата, където му предстои изследване със скенер. Той ще бъде настанен временно в софиския зоопарк, за да бъде под лекарско наблюдение.
Междувременно фондация „Четири лапи” ще търси подслон за трите възрастни лъва от Разград и за двете малки лъвчета, за които сега се грижат природозащитници в столицата.
Намесата на авторитетната екоорганизация се наложи, след като в началото на септември менажерият в Разград се оказа забъркана в скандал. По време на градския панаир лъвицата, чиято клетка бе на метри от човешкото множество роди три лъвчета в условия на стрес. Едното почина веднага, а местни хора алармираха природозащитници за съдбата на другите две бебета, които бяха приети по спешност във ветеринарна клиника в София. Проверката на МОСВ показа, че зоокътът в Разград работи без лиценз, защото срокът на последното му разрешително е изтекъл преди 3 години. За да осигури експертиза за животните, екипът на кмета доктор валентин василев подписа меморандум с „Четири лапи”, които поеха грижата за лъвовете.








