Великотърновци ще тестват нови електрически автобуси. Те са от чешката марка SOR и в момента пътуват по част от столичните линии.
Старопрестолният град също ще бъде включен в тестовите обиколки, като машините ще бъдат изпробвани по различни маршрути, включително със сериозни изкачвания и спускания.
Тестовете бяха договорени след среща между кмета на Велико Търново Даниел Панов и посланика на Чехия в България Душан Щраух. Градоначалникът се аргументира с разработвания от екипа му проект за интегриран градски транспорт, в който една от мерките ще бъде именно внедряването на електрически автобуси.
Чешки електробус от същата марка, но по-стар модел, вече бе тестван в Старата столица. Возилото бе на проби през лятото на 2015 г. и пътува както по няколко градски линии, така и по маршрута между Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица.
От превозваческата фирма, в чийто гараж возилото бе обслужвано и по чиито линии пътува, останаха много доволни от резултатите. Установено бе, че електробусът харчи между 12 и 16 лева ток на 100 километра – близо 5 пъти по-малко спрямо аналогичен дизелов или метанов автобус, отговарящ на еконорма Евро 5/6.
На тестове в старопрестолния град бе и израелско-китайски електрически автобус, също тестван в столицата по тролейбусна линия №11. В реални условия обаче машината няколко пъти се поврежда, за разлика от чешкото возило.









