Общината на Велико Търново ще продължи управлението на Архитектурно-музеен резерват „Трапезица“. Министерският съвет прие решение за безвъзмездно предоставяне за управление на имота – изключителна държавна собственост, за срок от 10 години.
Решението е по предложение на министъра на културата и има за цел да гарантира устойчивото опазване, социализация и развитие на една от най-значимите недвижими културни ценности с национално значение в България.
С предоставянето на управлението на общината се създават условия за по-ефективно стопанисване и поддържане на резервата; развитие на културни, образователни и туристически дейности; подобряване на достъпа и преживяването на посетителите; продължаване на археологическите проучвания и консервационно-реставрационни дейности.
Дейностите по опазване и представяне на резервата ще се осъществяват в съответствие със Закона за културното наследство, със съдействието на Регионален исторически музей-Велико Търново.
Припомняме, че по-рано тази година свлачище от историческия хълм затвори част от пътя между Велико Търново, Арбанаси и Горна Оряховица и отнесе автобусната спирка. Тогава кметът на общината Даниел Панов и областният управител Валентин Михайлов поискаха мерки от държавата за укрепването му. Преди седмица стана ясно, че държавата ще осигури средства за тази цел.









