Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
неделя, 14 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

България и Македония ще увеличат сигурността на енергийните доставки

Kmeta.bg от Kmeta.bg
август 1, 2017
в България
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
IMG 0260 1
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Правителствата на Република България и Република Македония потвърждават политическото си намерение за увеличаване сигурността на енергийните доставки за двете страни, региона на Югоизточна Европа и Европейския съюз, както и изразяват подкрепата си за формирането на Европейски енергиен съюз. Това предвижда подписаният днес между двете страни меморандум за разбирателство и сътрудничество в областта на природния газ, съобщиха от правителствената пресслужба.

Документът бе подписан от министъра на енергетиката на Република България Теменужка Петкова и министъра на икономиката на Република Македония Крешник Бектеши.

Меморандумът за разбирателство в сферата на енергетиката се подписа по време на визитата на българската делегация, водена от министър-председателя Бойко Борисов, в Скопие.

Българката и македонската страна да проучат възможностите за изграждане на нова директна газова връзка между двете газови системи, е записано в документа. За целта се създава съвместна газова работна група, в която се включват представители на министерствата на двете страни, както и експерти от газопреносните оператори. В срок от шест месеца след влизането в сила на меморандума следва да бъде изготвен технико-икономически анализ, който да представи техническите, правните, пазарните, икономическите, финансовите и регулаторните параметри, необходими за реализацията на проекта. Решението за изграждане на нова газова връзка България и Македония ще вземат и на база съществуващата газопреносна инфраструктура, както и реализацията на проектите за интерконекторите Гърция-България,  Турция-България и концепцията за газоразпределителен център „Балкан“.

Министър Петкова покани министъра на икономиката на Македония Бектеши да посети София между 10-ти и 15-ти октомври, за да се проведе първо засениe на работната група. По време на среща двамата министри обсъдиха потенциала на двустранното сътрудничество в енергийния отрасъл. По думите на Теменужка Петкова значителна част от износа на електроенергия от страната ни е насочен към Република Македония.

Успешна е съвместната ни дейност и в областта на минерално-суровинния отрасъл, припомни още тя. Македонската страна оцени високо напредъка на България по изграждане на интерконекторите с Гърция, Сърбия и Турция и прояви интерес към реализацията на концепцията за изграждане на газоразпределителен център "Балкан". Двете страни изразиха съгласие, че с подписването на меморандума в сферата на природния газ ще се даде възможност Македония да получава енергийни ресурси от хъб "Балкан".

Енергийното Сътрудничество между България и Македония ще гарантира диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ и либерализацията на пазара в региона на Югоизточна Европа, каза още министър Петкова.

Предишна Статия

Стар площад в Бургас се превърна в модерен детски кът

Следваща Статия

Жп линия София – Радомир – македонска граница до 2027 г.

Свързани Статии

Нов сезон, претендент и битка с YouTube сериала на Vivacom GAME ON
България

Нов сезон, претендент и битка с YouTube сериала на Vivacom GAME ON

юни 12, 2026
102
Ще има ново обществено обсъждане на по-високите цени на парното и тока
България

Ще има ново обществено обсъждане на по-високите цени на парното и тока

юни 12, 2026
110
Над 100 болници у нас ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати
България

Дълговете на държавните болници надхвърлят 426 млн. евро, директорските заплати – до 40 000

юни 12, 2026
128
Порои до часове, жълт код за западна България
България

Опасно време: Обявиха жълт код за интензивни валежи и силен вятър

юни 12, 2026
114
Добрите примери: Момчета от Радомир върнаха изгубен портфейл с 400 евро
България

Добрите примери: Момчета от Радомир върнаха изгубен портфейл с 400 евро

юни 11, 2026
110
Параходство БМФ АД получи четиринадесетия кораб от серията “Ком”
България

Параходство БМФ АД получи четиринадесетия кораб от серията “Ком”

юни 11, 2026
106
Следваща Статия
Дебнат от 15 нови пункта за контрабандна дървесина

Дебнат от 15 нови пункта за контрабандна дървесина

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Новините от седмицата: ТЕЦ „Марица изток 2“ и мините излизат от БЕХ; Веригите обещаха 15% поевтиняване

Новините от седмицата: ТЕЦ „Марица изток 2“ и мините излизат от БЕХ; Веригите обещаха 15% поевтиняване

юни 14, 2026
Кои световни забележителности не си заслужават парите?

Кои световни забележителности не си заслужават парите?

юни 14, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS