Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
събота, 13 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

РИМ-Бургас: Крепостта Русокастро може да бъде вторият Царевец

Kmeta .bg от Kmeta .bg
февруари 24, 2019
в Камено
Време за четене: ~ 1 мин.
10 0
0
rusokastro krepost
12
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Крепостта Русокастро, край град Камено (област Бургас) има всички дадености, за да се превърне във втория Царевец.

Това смята директорът на Регионалния исторически музей в Бургас Милен Николов, който заедно с екипа си се подготвя за четвърти сезон на археологически разкопки там.

Досегашните проучвания показват, че в исторически план Русокастро е бил важна крепост в три периода – Ранновизантийски, първи средновековен и втори средновековен период.

Според учените особено важна роля крепостта е играела по времето на цар Иван Асен II. Това е и единствената подобна крепост на този владетел, запазена по Черноморието. Именно по неговото време едната част от крепостната стена е подсилена и е с дебелина 4,2 м.

„Изключително много сме вложили в този обект като нерви, като усилия, като време. Имаме амбицията да го превърнем във втория Царевец. Има на какво да се основем. Запазената архитектура тук е много по-голяма от тази на Царевец. Едно от най-големите ни открития е крепостна стена „мустак” с кръгла бойна кула от 13 в.”, коментира Милен Николов.

По думите му, за да се покаже важността на крепостта Русокастро и да се превърне обектът в привлекателна туристическа дестинация, той трябва не само да се консервира, но и да се реставрира подходящо.

„Идеята ни е да вдигнем 10-12 метра от стената в пълната ѝ височина. Имаме достатъчно данни да смятаме, че тя е била толкова висока. Не искаме само консервация на намереното, а да реставрираме и един малък фрагмент, който да покаже на хората докъде е стигала тази стена. На мнение съм, че ако не направим реставрацията, ще понижим ранга на обекта. А това е място за памет. Нека не забравяме, че тук се е провела една грандиозна битка, в която българското оръжие е извоювало победа.”, каза още директорът на РИМ-Бургас.

Милен Николов допълни, че възстановяването ще стане с оригиналните материали, тъй като са запазени камъни от разрушената преди време стена.

В момента се подготвя проекта за консервация и реставрация, който трябва да бъде одобрен от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН).  

Миналата година бургаският музей, съвместно с Община Камено, са предложили план за съхранение и реставрация на част от старината, но той е бил отхвърлен от НИНКН.

„Надяваме се, че здравият разум ще надделее.”, коментира Милен Николов.

През новия сезон археолозите са си поставили за задача да проучат основно цитаделата на крепостта. В историческите извори обектът край Русокастро присъства и като град, и като крепост.

Предишна Статия

Да бъда най-богатият човек в гробищата не означава нищо за мен

Следваща Статия

Explore Cypriot nature with Walking Festival 2019

Свързани Статии

Камено има нова модерна пожарна
Камено

Камено има нова модерна пожарна

май 17, 2026
107
Зони в регулация и индустриални паркове в новият ОУП на Камено
Камено

Зони в регулация и индустриални паркове в новият ОУП на Камено

август 6, 2024
155
Снимката е илюстративна
Камено

Пиян подкара камион и катастрофира край Камено

март 30, 2022
544
Пияна жена зад волана удари плесница на полицай
Камено

11-годишен открадна кола в село край Камено, признава си

март 1, 2022
247
Снимката е илюстративна
Камено

Мъж от Камено е с избити зъби след сбиване, нападнат от свой гост

февруари 23, 2022
385
Снимката е илюстративна
Камено

Откраднаха бус в Камено, полицията го откри катастрофирал

декември 22, 2021
244
Следваща Статия
Explore Cypriot nature with Walking Festival 2019

Explore Cypriot nature with Walking Festival 2019

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Бизнес от поколения за поколенията

Бизнес от поколения за поколенията

юни 13, 2026
Започна строежът на физкултурен салон в Спортното училище в Русе

Започна строежът на физкултурен салон в Спортното училище в Русе

юни 13, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS