Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
петък, 5 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Активна данъчна политика и индустриални паркове спасяват бедните региони

Иглика Горанова от Иглика Горанова
юли 1, 2021
в Гледна точка
Време за четене: ~ 1 мин.
19 0
0
Георги Вулджев
22
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Георги Вулджев е главен редактор на ЕКИП. Работил е като икономист в Института за пазарна икономика и понастоящем заема позицията на икономически анализатор в CEEMarketWatch. Бил е и седмичен колумнист по инвестиционни теми към блога на Tavex.

 -Г-н Вулджев, финансовата децентрализация на общините отново е сред темите на тези избори. Доколко този път партиите са готови да я въведат?

-Темата за децентразицията не е разработена много задълбочено от партиите, с изключение на БСП, които са засегнали в документите си такива идеи. Ние, икономистите, от години съветваме децентрализацията да се приложи по-сериозно, за да бъдат решени проблемите с регионалните дисбаланси у нас. Един от големите проблеми е, че едни общини имат по-малки приходи от други и когато се разпределя бюджета на централно ниво, той е в полза на големите градски центрове и най-вече на столицата. Данъчната децентрализация ще е възможност за регионите, които нямат голяма икономическа активност, защото ако имат по-голяма свобода, те ще могат да варират с нивата на данъчни ставки и по този начин различните области и общини ще могат да се конкурират помежду си.

-Каква част от дънъците трябва да остават в общините?

-Най-лесно тази децентрализация може да се приложи по отношение на подоходните данъци и корпоративния данък. При ДДС не е приложимо. Ценното е не просто част от тези данъци да остават в областите, а те да имат възможност да коригират нивата на тези данъци, т.е държавата да взима 8% от подоходния данък, а на областно ниво да се реши дали ще прибират останалите 2% , или ще намалят данъка с 1%, или пък ще го премахнат. Смятам, че на областите трябва да се разреши не просто да прибират парите от данъците, но и да водят активна данъчна политика, защото така ще стимулират икономическата активност в регионите.

-Има ли политическа воля да се извърши такава дълбока реформа?

Икономически погледнато, това е по-продуктивна реформа за стимулиране на по-равно регионално развитие.

– Ако обаче някои от по-бедните региони продължат да предпочитат финансиране от бюджета, вместо да водят собствена данъчна политика, какъв тип реформа бихте им препоръчали?

Ако няма да се прави такава дълбока реформа, е добре да се вземе примера от изграждането на индустриални паркове като този около Пловдив. Този проект е на повече от 15 години и е много успешен в привличането на инвеститори. Самите общини трябва да са проактивни в провеждането на такава политика и да улеснят „приземяването“ на чуждестранни инвеститори в регионите си, като им приготвят площадката за такива инвестиции. Това изисква определни административни реформи на локално ниво и зависи от местните власти да го направят.

Тагове: бедни райониВодещи новиниГеорги Вулджевданъчна политикаинвестициииндустриални парковетопфинансова децентрализация
Предишна Статия

1 млн. издадени COVID сертификати у нас за месец

Следваща Статия

Огнеборци потушиха горящи треви до Околовръстното на Стара Загора

Свързани Статии

Какво (не) показват външните оценявания на учениците
Гледна точка

Синдикат: НВО е източник на стрес за учениците и трябва да отпадне

юни 5, 2026
105
Бюджет 2026 и финансова децентрализация: Във фокуса на специалисти от над 130 общини
Гледна точка

Бюджет 2026 и финансова децентрализация: Във фокуса на специалисти от над 130 общини

юни 4, 2026
134
Най-голямата защита срещу наркотиците не е страхът, а доверието
Гледна точка

Най-голямата защита срещу наркотиците не е страхът, а доверието

юни 3, 2026
117
БАН с три сценария за българската икономика
Гледна точка

БАН с три сценария за българската икономика

юни 3, 2026
121
Марио Хосен: За музиката, света и онова, което остава
Гледна точка

Марио Хосен: За музиката, света и онова, което остава

май 29, 2026
110
Баку 2026: Светът търси нов модел за градовете
Гледна точка

Баку 2026: Светът търси нов модел за градовете

май 29, 2026
110
Следваща Статия
Снимката е илюстративна

Огнеборци потушиха горящи треви до Околовръстното на Стара Загора

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Завърши първият етап от изграждането на индустриалния парк в Сливен

На 6 юни пускат лифтовете към Витоша

юни 5, 2026
Държавите членки ще могат да пренасочват средства от отбрана към зелена енергия

Държавите членки ще могат да пренасочват средства от отбрана към зелена енергия

юни 5, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS