През 1886 г. фармацевтът д-р Джон Пембъртън създава уникална газирана напитка. Любопитният експериментатор от Атланта смесва ароматизиран сироп с газирана вода. Всеки, който го опитва, остава възхитен от вкуса. Счетоводителят на д-р Пембъртън, Франк М. Робинсън, се заема с измислянето на подходящо наименование и визия на новата напитка. Тя става известна с името Кока–Кола, което се използва и до днес. Популярна остава и първоначалната визия на бутилката й. Американският бранд се разпознава в цял свят и се продава в над 200 държави.
Както много други неща, Кока–Кола идва у нас доста по – късно. Продуктът започва да се предлага на българския пазар през 1966 г., когато в Пловдив е построен завод за безалкохолни напитки. Той е първият в страните от Източния блок, в който започва прозиводството на Кока-Кола.
В града под тепетата пристигат най-добрите машини от Европа. Сградата също е много модерна. Автопаркът на завода наброява над 500 автомобила. Всяко тримесечие, заради преизпълнение на плана, работниците получават 4-та заплата, като при средна за страната 120 лв., тяхната е била около 170 лв.
Компанията работи с местни суровини и внос на концентрат за швепс и екстракт за Кока-Кола. Заслугата за навлизането на тази тайнствена напитка в страната ни принадлежи на Тончо Михайлов – технолог в поделението за безалкохолни напитки на българското предприятие „Тексим“. Той я опитва във Франция.









