
Този проект е неефективен за всички нас и за нашите лични сметки. АЕЦ “Белене” няма да има къде да продава електроенергията, заради съществуващият излишък. Това заяви в Кърджали Иван Хиновски, председател на Българския енергиен форум и член на инициативен комитет „Не” на нова АЕЦ.
Според него изграждането на АЕЦ „Белене” е напълно сбъркан проект и строителството ще измести от пазара производства, от които се хранят много български семейства. Специалистът с 40 години в ядрената енергетика посочи като пример, че в момента ТЕЦ „Варна” не работи, защото няма пазар в региона. „В българската енергийната система в момента има 40 процента „студен резерв”, каза още Хиновски. Това означава, че има изградени мощности, които не се използват. Очаква се също животът на 5 и 6 блок на АЕЦ “Козлодуй” да бъде удължен с още 10 г.
Представителят на Инициативния комитет, обясни че най-ниската оценка на инвестицията и на консултанта на АЕЦ „Белене”е за над 10 000 000 000 евро. В срещата в Кърджали участва и Йордан Нихризов, председател на БСД. Той коментира, че е мит внушението, че изграждането на новата АЕЦ ще разкрие 60 000 работни места. „Проектът предвижда 3 700, но повече от половината, около 2000, са за руски специалисти, които ще се ангажират с монтажа”, каза още политикът.









