Малкият брой на ваксинираните хора у нас до момента, както и фактът, че сме последни в Европа по брой на ваксинирани хора на 1000 души, не дава поводи за оптимистично мислене, че планът за масова ваксинация на населението ще бъде изпълнен в обявените срокове. Така коментира Стойчо Кацаров, бивш здравен министър и председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването, пред kmeta.bg различните публикации, включително и в чужди медии, че темпът на ваксиниране у нас е забавен и че ще трябват години, за да бъде имунизирано населението, ако темпото се запази. Съобщения от рода на това, че са ваксинирани 18 души за деня, при положение, че лекарите, медицинския персонал и фармацевтите са 253 хил. души, са основание за подобни притеснения, коментира Кацаров. Той добави, че необходимите ваксини за хората от първа линия са 500 хил., а до момента съобщенията са, че са ваксинирани 26 119 души (по данни на здравните власти у нас желаещите от първа линия да се ваксинират са 33% от всички, като броят им расте, б.ред.). Кацаров направи сравнение с Гърция, където ваксинираните са по 5 хил. на ден. Всички тези данни дават основание да се зададе въпроса: Колко време ще е необходимо, за да се приключи с ваксинирането в първа фаза, за да се започне с втората, в която са включени възрастните хора и учителите?
Според Кацаров е неясно и защо възрастните хора не са били в първия списък, при положение, че те се най-уязвими. Ако не бъдат ваксинирани учителите, които се връщат в клас, за да преподават присъствено, най-вероятно ще се повтори сценарият от есента, когато броят на заразените се увеличи и се наложи да се въведе частичен локдаун, коментира Кацаров. Той допълни, че това са само възможни сценарии, но те не трябва да се пренебрегват, защото миналата година поставихме рекорд по смъртност от Ковид-19. Според Кацаров, ако ваксините бяха пуснати на свободния пазар, досега щяха да се ваксинират повече хора.
Официалното мнение
След съобщенията, че AstraZeneca ще достави по-малък брой от очакваните ваксини, както и фактът, че Pfizer и BioNTech също бавят доставки, у нас здравните власти съобщиха, че няма основание за тревога. От Националния ваксинационен щаб казаха, че България е заявила над 13 милиона дози – по две дози за цялото население, но е трудно да се прогнозира колко точно дози ще пристигнат до средата на годината. А бавеното е, защото ваксините се поставят само от лекари и това трябва да се има предвид, когато се говори за срокове за ваксинация на населението. Освен това у нас е избран подходът да има за всеки ваксиниран и втора доза, а не е взето решение, като в Италия например, където се ваксинират масово, без да е ясно дали ще има втора доза.