Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
неделя, 26 юли, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2026
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2026
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Ангелкова: Ще препоръчаме Несебър да е сред проучването на National Geographic 

Kmeta.bg от Kmeta.bg
ноември 9, 2018
в Несебър
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
3 4
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Със сигурност ще препоръчаме Несебър да бъде една от дестинациите, които National Geographic да включи в специално проучване за културно-историческото наследство на България. На току-що приключилото Международното туристическо изложение WTM в Лондон световно известната телевизия изрази интерес да направи такова проучване. Това съобщи в черноморския град министърът на туризма Николина Ангелкова при откриването на реставрираната православна църква „Св. Йоан Алитургетос“ в Стария Несебър – обект на ЮНЕСКО. Министърът бе поканена за церемонията от Н.Пр. Ерик Рубин, посланик на САЩ в България. Строеният през 13-и в. храм е възстановен чрез Посланическия фонд за опазване на културното наследство от САЩ.

Министър Ангелкова подчерта, че туристическата администрация разчита на културно-историческото наследство, за да популяризира все повече богатствата на страната. Неслучайно със създаването на министерството обособихме и културно-историческите дестинации, а Несебър попада в една от тях – „Морските крепости на България“. Тя благодаря на посланик Рубин за усилията, които се полагат в подкрепа на нашите паметници и храмове, както и на всички, участвали в прекрасната инициатива.

Несебър, освен едно от най-посещаваните места по българското Черноморие – за първите 9 месеца на годината тук са реализирани близо 9 млн. туристически нощувки, е и от градчетата, които притежава едни от най-красивите архитектурни паметници в България, привличащи хиляди посетители. Мога да ви уверя, че ние ще продължим да подпомагаме такива инициативи, заяви министър Ангелкова и пожела реновираната сграда да стане притегателен център за нови и нови посетители. Тя прогнозира успешен зимен сезон 2018/19 на база ранните записвания. Очакваме ръст от 5%, което е обяснимо заради устойчивото развитие на сектора, каза министърът. През последните три години имаме над 31 на сто ръст и сме една от най-добрите устойчиви дестинации. Запазва се интересът от водещите пазари за зимен туризъм като Гърция, Румъния, Сърбия, Македония, Турция. Очакваме ръст от британските туристи с 10 на сто за момента. За зимата насърчаваме интереса и от други дестинации като Израел, от конкурентите Австрия, Италия, Германия и др.

Приятно ме изненада, че заспиванията за следващото лято на английския пазар вървят с 29 на сто увеличение, допълни министър Ангелкова. Тя изрази надежда също, че още повече българи ще предпочетат страната си за почивка и пътувания – за деветте месеца на годината те са реализирали над 4 млн. нощувки у нас.

В отговор на журналистически въпрос министърът уточни, че с промените в Закона за туризма (ЗТ) отдавна е разпоредила от дефиницията за турист да се премахне опцията гостуване при близки и роднини. В подготовката на ЗИД на ЗТ работните групи са се постарали да транспонират максимално точно директиви и международни документи, в случая определения на Световната организация по туризъм. Категорично турист е всеки, реализирал минимум една нощувка в категоризирано място за настаняване, коментира министър Ангелкова и анонсира, че лично ще участва в мониторинг за работата на работната група, за да не се тълкуват понятията двояко.

Предишна Статия

8000 км третокласни пътища се нуждаят от ремонт

Следваща Статия

Млад мъж търси помощ, за да живее

Свързани Статии

НСОРБ: Нужни са още гаранции за нормалната работа на общините до приемането на бюджета
Несебър

Несебър отчете стабилно изпълнение на бюджета за 2025 г.

юли 20, 2026
113
Добрите примери: Пенсионерският клуб в Слънчев бряг обединява стотици членове
Несебър

Добрите примери: Пенсионерският клуб в Слънчев бряг обединява стотици членове

юли 12, 2026
108
В Несебър наградиха победителите в “Математика без граници”
Несебър

В Несебър наградиха победителите в “Математика без граници”

юли 7, 2026
183
Несебър събира красиви умове от 11 държави за математически турнир
Несебър

Несебър събира красиви умове от 11 държави за математически турнир

юли 3, 2026
699
В Несебър се състоя първа изложба на хора с увреждания
Несебър

В Несебър се състоя първа изложба на хора с увреждания

юли 3, 2026
115
Стартира фестивалът “Несебър – остров на изкуствата”
Несебър

Стартира фестивалът “Несебър – остров на изкуствата”

юли 2, 2026
1.2k
Следваща Статия
Млад мъж търси помощ, за да живее

Млад мъж търси помощ, за да живее

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Колко пари ще отделите за лятна почивка тази година?

Реклама

Последни новини

Близо 300 000 декара гори изгоряха през 2025 г.: защо България остава уязвима

Близо 300 000 декара гори изгоряха през 2025 г.: защо България остава уязвима

юли 25, 2026
Затвореният Ормузки проток отключи надпревара за тръбопроводи за милиарди

Затвореният Ормузки проток отключи надпревара за тръбопроводи за милиарди

юли 25, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2026
  • COREJIO