Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
вторник, 7 юли, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Берлинско семейство стачкува срещу парите

Kmeta.bg от Kmeta.bg
март 8, 2013
в България
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
52a121ef22cf4
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

52a121ef22cf4

Семейство от Берлин вече две години живее на практика без пари- разчитайки на добрата воля на околните и на споделянето на излишъците. Положението им е въпрос на избор – като активисти на движение против парите и това, което те наричат “прекалено консумативно общество”.

“Като консуматори ние поддържаме системата и сме отговорни за изгубеното общество”, казва 29-годишният Рафаел Фелмер. “Нашата стачка има за цел да вдъхнови останалите хора и да им покаже, че има и други перспективи”.  Фелмер, който твърди, че от 12-годишен работи, започва своя протест след години работа в хотели, барове и офиси. През 2010 г. след като завършва колеж в Хага със специалност Европейски науки, заедно с двама приятели предприема 15-месечно пътешествие, с което иска да обърне вниманието на обществото към проблемите на околната среда и впечатляващите загуби от храна, които възлизат на около 1 трилион долара на година. Пътуването от Европа до Мексико на стоп и без пари е основано само на добрата воля на хората и  желанието им да споделят излишъка от храна с пътешествениците. През тези 15 месеца Рафаел се запознава и с настоящата си половинка Нив Палмер, която забременява по пътя.

Днес двамата, вече родители на 18-месечната Алма Лусия, продължават да живеят на практика без месечни доходи от редовна работа. Единствените доходи от държавата са месечните помощи за дъщеричката им. Работата на Фелмер е като активист, който се занимава с организация и поддръжка на уебсайтове като The (R)evolution: In Harmony with the Earth.

Фелмер признава, че техният начин на живот е екстремен. “Не трябва всеки да стига до подобен екстремен избор. Това е протест. Искаме да вдъхновим хората да помислят какви промени да направят. Има много начини да се намалят загубите на храна или да се намалят вредните емисии”.

Един от тези начини е движението “споделяне на храна”, което набира скорост в Германия. Чрез него желаещите от цялата страна могат да пренасочват чрез Интернет храни, които иначе биха били изхвърлени от магазините, към нуждаещи се. На сайта, създаден от Фелмер- foodsharing.de, са се регистрирали 12 000 човека само за два месеца.  Сред останалите начини  е “взаимно ползване”. Същността му е чрез различни коучсърфинг сайтове и намиране на хора, които имат празни къщи, а се нуждаят от хора, които да ги наглеждат, да се намира дом на нуждаещи се. “Всичко, от което ние, хората, се нуждаем, вече е тук. Трябва само да направим връзката”, казва Фелмер.

Децата се нуждаят от любов, не от пари

Дори като родител Рафаел не е променил отношението си към парите. “Децата имат нужда от страна на родителите си от любов, внимание, време. Всички останали материални неща са просто ненужни”, убеден е той. И добавя, че да получиш употребявани детски дрехи е също толкова лесно, като да споделиш храна. Фелмер и неговото семейство са успели да си намерят зъболекар, кожто ги лекува безплатно, а за наблюдаващия гинеколог на бременността на Нив, са работили като отплата в градината му и по дребни поправки в дома му.

Въпреки че родителитe на Фелмер подкрепят неговия избор на живот, той признава, че има и доста критици. “Хората са доста креативни в своите негативни коментари. Казват, че просто съм мързелив и живея на гърба на други хора.. Но когато поговорят с мен, разбират, че всъщност работя 40-50 часа седмично по проектите си за по-добро общество.”

Фелмер се надява неговата стачка срещу парите да помогне и на други хора да променят начина си на живот. “Парите всъщност убиват мечтите.. Повечето хора забравят това или са прекалено уплашени, че могат да останат без пари. Затова се  превръщат в роби на финансовата система. Надявам се, че с нашия пример ще мотивираме повече хора да повярват в мечтите си”, заключава Фелмер.

Предишна Статия

София чака световната си промоция

Следваща Статия

Само 5 сметки за ток във Видин сгрешени

Свързани Статии

Играта на Vivacom “Кало Змея: Гръм & Run” e номер 1 за България в Google Play и App Store
България

Играта на Vivacom “Кало Змея: Гръм & Run” e номер 1 за България в Google Play и App Store

юли 7, 2026
147
Общините с нови предложения за управление на отпадъците от опаковки
България

Промени в закон отразяват новото райониране на страната

юли 7, 2026
126
Празник е! Жените не работят, пекат питки за здраве
България

Празник е! Жените не работят, пекат питки за здраве

юли 7, 2026
1.2k
До 75% отстъпка за избрани смартфони Samsung, Motorola, HONOR и Google Pixel във Vivacom
България

До 75% отстъпка за избрани смартфони Samsung, Motorola, HONOR и Google Pixel във Vivacom

юли 6, 2026
502
Бургас, Варна, Пловдив и София изпратиха своите предложения за домакинство на Евровизия 2027
България

Бургас, Варна, Пловдив и София изпратиха своите предложения за домакинство на Евровизия 2027

юли 6, 2026
113
Производители: Не обрахме черешите заради ниски изкупни цени
България

Производители: Не обрахме черешите заради ниски изкупни цени

юли 6, 2026
109
Следваща Статия
Само 5 сметки за ток във Видин сгрешени

Само 5 сметки за ток във Видин сгрешени

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Пазарът на труда в България продължава да се охлажда дори в разгара на лятото

Пазарът на труда в България продължава да се охлажда дори в разгара на лятото

юли 7, 2026
БНБ очаква през 2027 г. по-ясна връзка между бюджета и икономиката

БНБ очаква през 2027 г. по-ясна връзка между бюджета и икономиката

юли 7, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • COREJIO