Битовата престъпност у нас отдавна не е проблем. За хиляди души това е ежедневие. Начин на живот, пред който се чувстват безсилни и нямат правилен ход. Ако се защитят, може да ги убият, ако не го направят, може да умрат от глад. Публична тайна е, че в много села престъпниците знаят кога възрастните хора получават пенсия и веднага, много често и посред бял ден, атакуват! С две думи – борба за оцеляване. Джунгла – силният краде слабия, младият бие стария.
След закриването на редица РПУ-та у нас има цели райони, в които липсва полицейско присъствие в огромен периметър. Има ли някой, който не знае това? Да, свикнали сме. По-лошото е, че хората не виждат смисъл и в това да сигнализират за престъпление. Бият ги, обират ги и след 24 часа виждат същите тези престъпници да се разхождат спокойно по улицата. Обезверени са. Доверието им в органите на МВР липсва, както липсват и полицаи около тях.
Ширещата се битова престъпност отразява всички икономически и социални проблеми в обществото, тяхното натрупване и отлагане с години.
През юни, след среща с Националното сдружение на общините, министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова призна, че всички взети досега мерки за борба с битовата престъпност у нас не са дали очаквания резултат. Редно е да се запитаме какви точно са тези мерки и знаят ли хората в малките населени места за тях? Кога последно те са виждали полицай да обикаля махалата им?
Единствената ефективна мярка би била да се увеличи присъствието на полицаи. Желаещите да станат такива обаче отдавна са кът. Причините ги знаем всички – ниски заплати, лоши условия на труд и илюзорни шансове за кариерно развитие. За територията на цялата страна се търсят общо 3000 служители на реда. В системата на МВР с полицейски правомощия са цели 24 500 души. От тях 14 хил. са полицаите на терен – патрулиращите и тези, които реагират при сигнали на граждани. От тези 14 хиляди, над 20% са незаетите, вакантни места. Най-осезаем дефицит има в областната дирекция на МВР София. Това са селата и градовете около столицата. Вакантни места има и в област Ямбол, а най-сериозен е проблемът в област Ловеч. В момента процедурата от обявяването на конкурса до назначаването на служител в системата отнема близо 2 години.
Но в такъв случай и да бъдат назначени нови служители, редно е да се запитаме какво ще правят хората в малките населени места до тогава? С какво още ще затварят къщите си, как ще изкарат месеца и къде ще скрият останалото им имущество, ако има такова? Забравени от държавата, оставени на произвола на съдбата. До следващия обир и безсънна нощ.
Снимка 1, автор: Жоро Хаджиев
Снимка 2, автор: Андрей Андреев