
Благоевград ще закупи безценна историческа колекция по предложение на кмета Атанас Камбитов. Общинските съветници почти единодушно приеха идеята на градоначалника, като само един от общинарите гласува “против” предложението. Колекцията разкрива тайни от национално-освободителните борби на българите в Пиринско, уточняват от пресцентъра към общинската администрация.
След съгласието на 28 съветници в местния парламент, Благоевград придобива собствеността върху редица автентични документи, вещи, писма, дневници и снимки на Гоце Делчев, Пере Тошев, Христо Мисирков, Борис Сарафов и други.
Изключителните вещи и документи не са били известни до този момент на изследователите, което според експерти ги прави безценни. В предложението на кмета бе изтъкнато, че според оценителна комисия цялата колекция струва 315 000 лева, а предложената цена за закупуване е едва 50 000 лева. След като общината придобие колекцията, тя ще може да участва в национални и международни експозиции.
Рядката находка би могла да послужи и за организирането на музей на Македоно-Одринското освободително движение. Сред вещите има оригинали на манифести, снимки, апели, листовки, вестници, писма, кореспонденции, ръкописи и дори автентични военни карти, като в голямата си част те датират от XIX и началото на XX век.
В рамките на обсъждането в Общински съвет бе прожектиран и откъс от филма “Още ли бродиш, Делчев войвода”. Лентата представя изнасянето на костите на Гоце Делчев от страната. Призивът на кмета Камбитов бе да не се допускат подобни исторически грешки.








