Кметовете са мажоритарно избрани, затова са най-близо до хората и до техните проблеми. Това заяви в ефира на Радио Кърджали изпълнителният директор на Портала на българските общини Kmeta.bg Боян Томов, който за шеста поредна година организира националното онлайн допитване – конкурса "Кмет на годината". От 22 октомври до 13 ноември хората в цялата страна дават оценката си за градоначалниците на kmetnagodinata.bg.
"Нашата цел е да показваме какво се случва във всяка една община в България, по какви проекти се работи, какви са туристическите обекти. 265 общини се състезават в 10 категории като във всяка има малка, средна и голяма община според броя на жителите. Има категории, които всяка година ги променяме в зависимост от това, върху което са се концентрирали кметовете през 12-те месеца", обясни Томов.
В тази връзка той посочи новата категория "Smart City". "Живеем в 21 век, хубаво е нашите общини да бъдат по-иновативни, по-технологични, на следващо място е категорията "Паркове и екотранспорт", също много важна, защото всеки ден говорим за различни екопроблеми. Сред другите категории са "Инвестиции и работни места", "Иновации в образование", "Видеонаблюдение и сигурност", "Спорт и младежки политики", "Туризъм, култура, фестивали и традиции", "Ин витро програми", коментира още Боян Томов. Той посочи, че негова любима категория е "Кмет на гражданите", защото е изключително важно да имаме гражданско общество, а то се проявява, когато всеки участва активно в различни платформи, събития, изказва мнение, дава препоръка.
Попитан дали Конкурсът "Кмет на годината" се превръща в мост между местната власт, институциите и гражданите, изпълнителният директор на Kmeta.bg подчерта, че от много години се говори за децентрализация и за даване на повече възможности на общинската администрации, но това трудно се случва.
"Тази роля за мост между общинската администрация и изпълнителната и законодателната власт е изключително трудна. Много малко усещам воля да се даде повече власт на общинската администрация", посочи още в ефира на Радио Кърджали Боян Томов.
Според него кметовете и хората, които работят в общините са герои в днешно време, защото всяка една община има своите проблеми. Освен това е много трудно за един градоначалник да запази екипа и кадрите си при условие, че заплащането е ниско.
"Има и ред други причини, заради които общините не се чувстват комфортно. Например, за да се изгради видеонаблюдение – система за по-голяма сигурност на гражданите, общината няма законова рамка, по която може да глобява. Как да се издържа тогава такава система? Има много неща в законодателството, които спират българските градоначалниците и силно се надявам да се вземат реални решения. Говорим от толкова години за децентрализация, но тя все още не се случва", заяви Боян Томов.
Той подчерта, че най-важното е този конкурс да стане на всички, за да можем да отличаваме градоначалниците, които работят добре, които се стараят и които реализират проекти в различните категории. "Ние обичаме да се оплакваме, но нека виждаме и хубавите неща, това за мен е най–важното в Конкурса "Кмет на годината", каза изпълнителният директор на Kmeta.bg.
До финала на първият етап на престижната надпревара "Кмет на годината" 2018 остават три дни. Хората гласуват до 4 ноември включително, а на 5 ноември ще стане ясно кои кметове са събрали най-много гласове от вота на народа и продължават във втория етап на конкурса, който ще продължи до 13 ноември. На 15 ноември на гала церемония ще бъдат обявени победителите.