Стотици родители, учители и зам.-директори от СУ „Христо Ботев“ излязоха на мирен протест срещу реформите в план-приема на ученици след 7-и клас във Враца. Те се обявиха против орязването на профилирани паралелки по история и география, които доказано готвят бъдещи студенти в елитни университети. Протестиращите питаха как се аргументира премахването на специализираното обучение по двете направления в цялата област.
За да отговори на повдигнатите въпроси, областният управител Малина Николова извика недоволните на среща. Отзоваха се също зам.-кметът по образованието в града Петя Долапчиева, началникът на РУО във Враца Галина Евденова и представители на търговско-промишлената палата и КРИБ.
„Не сме закъснели със срещите и обсъжданията. Ние не съсипваме гимназиалното образование, а правим по-добра селекция. Не унищожаваме приема, а искаме да постигнем баланс и реализъм“, заяви преди родителите Николова и посочи, че не вижда елитно образование във Враца, имайки предвид слабите резултати на матури на зрелостниците от СУ „Христо Ботев“.
Зад план-приема очаквано застане и зам.-кметът Долапчиева, която посочи, че е налице дисбаланс – 2500 деца учат в профилирани паралелки, а само 988 в професионални в момента. Думите на областния управител подкрепи и Галина Евденова, според която нуждите на бизнеса трябва да са закон за училищата.
Изложените доводи обаче не удовлетвориха недоволните и дискусията стана напрегната.
„Никой няма право да предрешава кой какво ще учи и какво ще работи. Децата ни имат право на избор. Враца не може да остане без направленията История и География. Ако настоявате на това, ще запишем децата си в други градове и не знаем дали ще се върнат“, заплашиха протестиращите и попитаха кои и колко са фирмите, които искат по-нискоквалифицирани кадри и предлагат четирицифрени заплати.
„Защо всеки ден пълни автобуси с врачани пътуват към Мездра, Ботевград и Козлодуй, щом във Враца има толкова добри работни места?“, питаха недоволните родители и бяха категорични, че няма да спрат с протестите.
От своя страна, областният управител заяви, че държавният план-прием трябва да бъде утвърден до 30 март. На предстоящо заседание по заетост на 8 февруари Николова ще настоява да се приеме утвърденият от Общината документ в настоящия му вид.
Родителите пък бяха категорични, че няма да преустановят мирните протести, докато властта не чуе исканията им.