
Новият Център за настаняване от семеен тип, който беше издигнат в Поморие, приюти общо 12 деца и младежи с различна степен на умствена изостаналост. Вече няколко месеца в социалното заведение живеят момичета и момчета на възраст от 10 до 23 години. Те са били изведени от Домове на територията на Бургас, Карнобат, с. Кошарица, с. Медвен и с. Рудник, предаде кореспондент на Kmeta.bg.
Условията, в които живеят децата, се доближават максимално до семейната среда. За тях се грижат психолози, психиатър, терапевти, логопеди, както и общопрактикуващи лекари от МБАЛ-Поморие. „Адаптацията на децата премина гладко и те станаха приятели. Социализират се бързо, за което помага фактът, че ние ги извеждаме сред общността и ги срещаме с други деца. Два пъти ходиха на лагер, а веднъж и на екскурзия до зоопарка в Айтос.”, обясни Валентина Ганева, която е управител на Центъра.
По думите й за кратко време децата са добили хигиенни навици, като повечето от тях вече се включват в домакинската работа и помагат в кухнята, чистенето, простирането на пране, подреждането на шкафове и т.н. Едно от децата е трудноподвижно, но само за няколко месеца се е научило да се храни само, да слиза от инвалидната количка и да се качва на стол, както и да облича връхните си дрехи самостоятелно. Предстои скоро то да мине обстоен преглед при ортопеда проф. Владимиров, който ще прецени как да продължи лечението.
„Работата, която е свършил екипът, реализиращ този проект, е прекрасна. При огледа хората от Европейската комисия са останали възхитени. Тук наистина се получиха чудеса.”, заяви от своя страна Тони Костова, директор на Регионална дирекция за социално подпомагане в Бургас.
Тя уточни, че с финализирането на този проект приключва и процесът на деинституционализация в областта. В резултат на това Бургаски регион вече разполага с 9 Центъра за настаняване от семеен тип и едно защитено жилище.
Средствата са осигурени по европейски проект, като цялата сума е в размер на 279 456 лв. Съфинансирането от Европейския социален фонд е над 237 000 лв., а националното финансиране е близо 42 000 лв.
След приключването на проекта държавата ще поеме финансирането на посочените социални заведения.









