3500 преписки за продажба на земи от държавния горски фонд и за промяна на статута на терените има Агенцията по горите от 2007 г. За четири от тях, направени по времето на сегашното управление, има съмнения, че са в някакво нарушение и затова са дадени на поркуратурата. Това заяви земеделският министър Мирослав Найденов пред бТВ. Той се срещна в пряк двубой пред камерите с евродепутатката от БСП Илиана Йонова.
Четирите сделки са за още 9 зка в Несебър, за 360 квадрата в Балчик и за още една сделка в Бургас, обясни Найденов. Той подчерат че и четирите, направени по времето на ГЕРБ, ще бъдат дадени на прокуратурата, която да ги разследва заедно със сделката край Несебър.
Братът на Сергей Станишев е свързан със сделка за 707 декара в Карадере за 7,72 лв. Тази сделка се разследва от Европейската комисия, посочи земеделският министър. Той извади и разпечатка, която се вижда местността край Бяла, предназначена за комплекса “Черноморски градини”, която арх.Станишев проектира, заедно със световно известния архитект Норман Фостър.
“Братът на Станишев не е собственник на терена, твърдите ли, че това е така”, парира на секундата червената евродепутатка. Тя пък подчерта, че най-важният въпрос, на който трябва да се даде отговор сега е, защо преписките се завършват по старото законодателство. Защо правителството на ГЕРБ не направи нищо, за да промени закона и не предприе дори и една стъпка за спиране и премахване на заменките, попита още Йотова. Тя е категорична, че много политици от ГЕРБ са замесени в тези злоупотреби, а фактът че сделката за дюните се подписва в навечерите на Коледа, ясно говори за далавера.
Според евродепутатката, най-важният въпрос е този за цената. За 24 часа се препродава за 140 лв., а застроените площи вече се продават по 650 евро. Има ли конфликт на интереси и кои са фирмите изкупували тези земи, настоява за отговор Йотова. Според нея, по този начин се купуват избори с разликата от парите.
Съгласно новият закон за горите собствеността от Държавния фонд се прехвърля с търг. Промени се начина на оценка, но с преходните разпоредби в закона се допусна стартиралите сделки да се приключат по стария режим, каза земеделският министър. Четирите сделки по времето на ГЕРБ са на средна цена 61,37 лв. на квадрат, а Тройната коалиция е сключвала сделки за 18,42 лв за квадрат, допълни Найденов.