
На 88 години от света си отиде Смоленският епископ Нестор, съобщи говорителят на видинската митрополия архимандрит Поликарп. Отецът се е представил в Господа в Лопушанския манастир край село Георги Дамяново, където е прекарал живота си в покой от 2001 година насам.
Епископ Нестор има богат живот, отдаден на църквата. Получил е висшето си богословско образование в Москва, а по-късно е бил и представител на Българската патриаршия при Московската. Бил е протосингел на търновския митрополит Софроний, ефимерий в храм- паметника „Рождество Христово” на Шипка. Бил е игумен на Бачковския и на Рилския манастир, а по-късно – и на Троянския.
Епископът се беше отдал на науката, допълни архимандрит Поликарп. Бил е научен сътрудник в църковно-историческия и архивния институт на Българската партиаршия. Сътрудичеше на църковните издания „Духовна култура” и „Църковен вестник”.
Приживе епископ Нестор е пожелал да бъде погребан в Лопушанската света обител и волята му ще бъде изпълнена, каза още отец Поликарп.








