
Д-р Георги Матев е анестезиолог-реаниматор. Дълги години завежда Отделението по реанимация на Бургаската болница. В момента е изпълнителен директор на МБАЛ Бургас АД.
– Д-р Матев, по-малко от два месеца остават до местните избори. Като директор на най-голямата болница в Югоизточна България какъв смятате, че трябва да бъде новият кмет на Бургас?
– Бих се радвал да работим със стария кмет Димитър Николов, тъй като сътрудничеството ни с него е много пълноценно. Искам да благодаря на сегашното ръководство на Община Бургас. Тук не говорим само за здравеопазване. Всеки може да види, че градът има съвсем нов облик, а много от социалните проблеми са вече пред своето окончателно решение. Инфраструктурата продължава да се променя, а по всички битови и социални въпроси има ясни позиции и се работи активно.
– Ако говорим конкретно за здравеопазване, какви са вашите отношения с местната власт?
– Реализирахме много важни проекти, свързани с общественото здраве. Благодарение на Община Бургас и на кмета Николов успяхме да разкрием Отделение „ин витро” за репродуктивна медицина. Създадохме т.нар. Отделение за долекуване – болничен хоспис, който даде възможност да се грижим за хора в неравностойно положение, както и за такива, които не могат да разчитат на актуално наблюдение и медицинско обгрижване у дома. Доколкото знам никъде другаде в България подобно нещо не е въведено като социална програма. Направено е немалко и по отношение на грижите за деца с церебрална парализа. Под егидата на Община Бургас работихме и по програма за хипербарна оксигенация. А знаете, че барокамерата е много подходяща процедура за възстановяване и лечение на деца с подобна диагноза. С местната власт работихме и по още няколко проекта, свързани с технологичното оборудване на болницата. Затова смятам, че за Бургас е добре да продължи да има дейно и социално отговорно ръководство.
– Съвсем скоро предстои да се проведе конкурсът “Кмет на годината”. Какво е отношението ви към тази инициатива?
– Инициативата е чудесна и вярвам, че има полза от нея. Подобни класации провокират местните управници да показват най-доброто от себе си и да вадят в пълна степен своя потенциал. Фактът, че Димитър Николов е печелил тази класация, е показателен. Затова пожелавам на приемника на сегашния кмет – ако бъде избран такъв – да продължи курса на работа на своя предшественик. А ако сегашният градоначалник спечели нов мандат, това значи, че ще продължи хуманната работа в бургаската община. Започнати са толкова много неща в сферата на здравеопазването… Предстои разкриването на Факултет с медицинска дейност към ВХТИ „Проф. д-р Асен Златаров”. Там ще се даде възможност на младите медици да карат следдипломна квалификация. Предстои създаването на Факултет за парамедици. Работи се по създаването на Университетска болница, но тя няма да е в този учебен аспект, а като база за специализация на лекари. Освен това се надяваме да реализираме много съвместни проекти с Общината, свързани с енергийната ефективност на болницата. Имаме амбицията да реализираме 13 проекта съвместно с Община Бургас. Затова пожелавам много здраве на хората от местната управа, добра екипна работа и много точна визия за развитието на региона.








