Преди няколко часа президентът на Република България обяви официално, че парламентарните избори ще се проведат на 4 април.
Датата 4 април има доста любопитна история в българската политика.
Денят е любим на бившия национален лидер Тодор Живков.
Той самият никога не е крил, че 4 април е съдбовен за него лично. Първо – на тази дата Живков става партизанин.
И второ – на 4 април 1981 Тато е избран за генерален секретар на ЦК на БКП, след като дотогава е бил „само“ първи секретар, какъвто е бил още от времето на митичния Априлски пленум на ЦК на БКП 2-6 април 1956 г. Новата позиция обаче го издига в ранг и го приравнява с генсека на Политбюро на ЦК на КПСС Леонид Брежнев. Датата и е символ на залеза на БКП – през 1990 печатният орган на партията вестник „Работническо дело“ окончателно се преименува и става вестник „Дума“.
В българската политика 4 април 2000 година остава и като деня, в който Симеон II пристига в страната и обявява, че ще остане, за да ни оправи за 800 дни.









