Десетки журналисти бяха отличени в конкурса „Сърце и слово срещу наркотиците”, който е в памет на ирландската репортерка Вероника Герин. Церемонията се състоя в четвъртък в зала „22 септември” в Благоевград. Наградите връчиха ирландския посланик Майкъл Форбс и зам.-кметът по култура и хуманитарни дейности Христина Шопова. „Пред подвига на една велика жена като Герин всички думи са много малки, особено пред аудиторията, пред която стоя – представителите на медиите, журналисти, които сте избрали нелек път. Защото да пишеш за грозната страна на живота, никак не е лесно. Сигурна съм, че всеки един от Вас, който се е занимавал с тези проблеми, е получавал и заплахи, и нареждане да не излизат материали и затова Ви благодаря, че сте смели в днешно време, което е много трудно и Вие го знаете. Така че, говорейки за тази жена, която почитаме днес, няма как само да запазим минута мълчание и да склоним глава, да се преклоним пред смелостта и искам да благодаря, че този конкурс се провежда за десета поредна година в Благоевград”, заяви Шопова.
„Щастлив съм, че днес съм тук! Първо искам да поздравя всеки един от Вас, които получавате награди днес за това, че сте дали най-доброто, не сте избрали лесния път. Вероника Герин, която бе убита преди 21 години, беше млада майка, която видя ужасната опасност за младите хора от това безскрупулно атакуване точно на най-уязвимите млади хора от най–корумпираните нарко барони. Този ден е посветен на Вероника като журналист, каквито сте Вие, които осветяват проблеми“, каза в част от приветствието си дипломатът.
![]()
Наградите бяха в няколко категории. За „Електронни медии“ бе отличен сайтът на ECAD ( Европейски градове срещу наркотиците) за цялостна работа и борба срещу наркотиците. Наградата получи гл. секретар на ECAD и официален гост на събитието – Ерик Лейонмарк. Плакет и грамота в категория „Печатни издания“, бяха присъдени на Алфонсо Себела – съдия от Неапол, Италия, за книгата му „Ловецът на мафиоти“ и „Заразената столица“, както и издателство ЕРА за издадените книги в борба срещу наркотиците. Голямата награда за „Документално кино“ получи ръководителят на Регионален телевизионен център в Благоевград – Валери Яков, за филма „1014 – Последната година на Самуил“. Извънредна награда за изразена гражданска и професионална позиция и подпомагане на журналистически разследвания, свързани с разпространението и употребата на наркотици получиха проф. д-р Асен Дудов, д-р Цветослава Гълъбова, проф. Коста Костов, Ивайло Златанов и д-р Десислава Панайотова.









