
В резултат на зачестили случаи на агресия сред подрастващите кметът на Бургас Димитър Николов нареди да бъде разработена специална програма от общи мерки, които да повишат сигурността в учебните заведения.
Предвижда се единните правила да залегнат в правилниците за вътрешния ред на всички бургаски училища.
Освен това съвместни екипи на полицията и общинска дирекция “УКОРС” ще обхождат всяко училище и ще определят нужните мерки за повишаване на охраната и сигурността. Това ще включва и анализ на: съществуващото видеонаблюдение в учебните заведения, какъв периметър обхваща то, кой наблюдава камерите, колко време се съхраняват записите, какво е взаимодействиетo с полицията, как е организирана охраната, има ли необходимост от обучение на охранителите, кои са рисковите зони в училищата, достатъчно осветени ли са дворовете им и др.
В новата общинска програма ще влезе и кампанията за сигурността на децата в интернет “Кой стои срещу мен в мрежата”, която се провежда от началото на тази учебна година.
На работна среща, провела се в сградата на общината днес, беше взето решение да се преразгледат договорите с охранителните фирми. Освен това беше предложено да се създадат паник бутони в училищата, да се осигури нощна охрана, да се монтират камери за нощно виждане, както и да се заключват дворовете на учебните заведения в интервала – от 22:00 до 06.00 часа през зимната и от 23.00 до 06.00 часа през лятото.
В дискусията взеха участие директорът на общинска дирекция “Образование” Веселина Таралова, секретарят на Местната комисия за бораба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните /МКБППМН/ Десислава Василева, директорът на общинска дирекция “Информационно обслужване и технологии” инж. Атанас Сиреков, началникът на общински отдел “УКОРС” Мариан Ангелов, директорът на РИО-Бургас Виолета Илиева, представители на Областната дирекция на МВР, специалисти от сферата на образованието, директори на училища и местни институции, които работят с деца.
Още новини от Бургас и региона вижте ТУК.
Гласувайте в конкурса “Кмет на месеца” ТУК.







