Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
сряда, 24 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Довършват завода за боклук в София след седем години

Kmeta.bg от Kmeta.bg
март 6, 2013
в Столична
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
52a11fa1a58d8
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

52a11fa1a58d8

Изграждането на софийския завод за боклук има всички препоставки да започне след седем години мъки по задвижване на проекта. Днес столичният кмет Йорданка Фандъкова и екоминистърът в оставка Нона Караджова подписаха споразумение за финансирането на съоръжението.

Без гарантирането от страна на държавата, проектът за битовите отпадъци на Столична община не можеше да започне, каза Фандъкова, след като сложи параф на документа. Тя подчерта, че това е най-големият проект по оперативна програма “Околна среда”.

Сложността на интегриранат система за оползотворяване на отпадъците и голямата сума са причина проектът няколмко пъти да стартира и след това да се блокира за известно време. Общото финансиране на проекта за завода в Долни Богров, за цялата инсталация, е в размер на около 346 милиона лева, от които 84,26% за София са безвъзмездни. “Това означава, че общината със средствата, получавани от таксите на софиянци, участва с малко над 15%, всички останали средства са безвъзмездни за нас”, коментира Фандъкова, според Фокус.

Когато заработи цялата система на завода, отпадъците ще бъдат изцяло преработвани, рециклирани, оползотворяване по най-модерния и екологичен начин, който на този етап съществува при спазване на всички екологични норми. В момента се провежда процедура за избора на изпълнител, като най-късно до края на март, той трябва да бъде избран, за да може след законовите процедури и срокове за обжалвания, да се сключи договор и да започне строителството на завода за отпадъци

Изграждането на завода за механично и биологично третиране беше одобрено от Европейската комисия в края на миналата година. Заводът ще произвежда гориво, което ще може да се използва в столичната “Топлофикация” и така парното може да поевтинее. Тази част от проекта е в етап на предварителни проучвания.

За отпадъците на столицата това е икономически по-изгодният вариант, който ще спести на софиянци около 150 млн. лв. за 20 години, а животът на депото ще се удължи два пъти, тъй като над 3/4 от отпадъците на София ще се оползотворяват.

Предишна Статия

Созопол събира 8 академии и 100 университета

Следваща Статия

Еко каици потеглят по Марица през юни

Свързани Статии

Ще приключи ли 20-годишната агония с плана за управление на Борисовата градина
Столична

Ще приключи ли 20-годишната агония с плана за управление на Борисовата градина

юни 24, 2026
106
Строеж на небостъргач на “Черни връх” няма да бъде допуснат
Столична

Строеж на небостъргач на “Черни връх” няма да бъде допуснат

юни 22, 2026
111
Лято с учене чрез игри: безплатна академия за ученици от 1. до 12. клас в София
Столична

Лято с учене чрез игри: безплатна академия за ученици от 1. до 12. клас в София

юни 21, 2026
108
Ново пространство за игри, спорт и отдих: Правят парк в “Младост 1” (снимки)
Столична

Ново пространство за игри, спорт и отдих: Правят парк в “Младост 1” (снимки)

юни 18, 2026
114
Игри, забавления и спорт за деца в парковете на София
Столична

Игри, забавления и спорт за деца в парковете на София

юни 16, 2026
108
Пускат метрото през “Подуяне” през юли
Столична

Пуснаха предсрочно метростанциите “Театрална” и “Хаджи Димитър”

юни 15, 2026
113
Следваща Статия
Еко каици потеглят по Марица през юни

Еко каици потеглят по Марица през юни

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Amazon връща повече вода на общностите в Индия, отколкото консумира

Amazon връща повече вода на общностите в Индия, отколкото консумира

юни 24, 2026
Вечерни новини: Бюджет 2026 с близо 6% дефицит; Винетките поскъпват с 30%

Вечерни новини: Бюджет 2026 с близо 6% дефицит; Винетките поскъпват с 30%

юни 24, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • COREJIO