Проливните дъждове са засегнали 70% от горските пътища на територията на Държавното горско стопанство в Белоградчик. Това стана ясно от думите на директора на стопанството Мая Костова.
Най-много поражения има по пътищата в землищата на селата Праужда, Раяновци и Ошане, където теренът е най-стръмен и дъждовете са били най-проливни, каза още Костова пред радио “Фокус”.
“Заради отнесени горски пътища е блокиран дърводобивът”, добави тя. Директорът на горското стопанство в Белоградчик съобщи още, че в момента повереното й ведомство прави анализ и търси средства за ремонт на повредените пътища.
“Горските пътища в Белоградчишко са изградени преди много години, но пораженията не зависят от възрастта на пътя”, обясни Мая Костова и даде за пример пътя Белоградчик-Гранитово, който е ремонтиран миналата година, но заради последните проливни дъждове се е активизирало свлачище. По думите й проблеми с пътя е имало още през 2004 година при село Гюргич. Те обаче не са били с такъв мащаб и с толкова големи щети.
“Дъждовете ще подпомогнат борбата с вредителя гъсеница гъботворка, това е единствената полза”, каза още Мая Костова. Тя добави, че на територията на стопанството са нападнати 1 800 дка, които вече са обработена с препарати.








