Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
четвъртък, 11 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Евроексперти обсъдиха здравословното хранене на децата в София

Kmeta.bg от Kmeta.bg
февруари 6, 2018
в Столична
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
Hranene NDK 06 02 2018
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Здравословното хранене на децата беше тема на международна конференция на експертно ниво в рамките на Българското председателство на Съвета на ЕС днес в София.

„Бъдещето на конкурентоспособна Европа е немислимо без здраво и образовано младо поколение. Затова България предлага дискусия по въпрос, актуален за целия Европейски съюз", каза заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева пред участниците.

„България има Програма за превенция на хроничните незаразни болести, която адресира всички рискови фактори – нездравословно хранене, тютюнопушене, алкохол. Имаме и подробна нормативна уредба, която регламентира хранителния прием в детски градини и училища. Вярваме, че винаги може да се направи още – да се въздейства върху нагласите на обществото, училището, семейството, да се работи съвместно с всички сектори. Именно затова за нас е важно съвместно да търсим решения с други държави. В това за нас е добавената стойност от сътрудничеството в Европейския съюз", добави тя.

Успехът на политиките по превенция зависи от наличието на храни, които са здравословни и достъпни, подчертаха участници във форума. Те отбелязаха, че по този приоритет здравеопазването и земеделието трябва да работят съвместно.

„Едни от най-важните предизвикателства в областта на храненето са свързани с наднорменото тегло и затлъстяването сред населението, особено при децата", заяви заместник-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров.

„Необходимите действия и мерки за преодоляване на посочените проблеми вече са заложени в действащи национални профилактични програми. Българският парламент предстои в най-скоро време да приеме нов Закон за храните, чиято основна цел е да гарантира висока степен на защита здравето и интересите на потребителите по отношение на храните. В закона са обхванати и аспектите, свързани с рекламата на храни и напитки, допринасящи за нездравословен модел на хранене, предназначени за деца", посочи Димитров. 

Начева призова да продължи разговорът с производителите и хранителната промишленост за здравословното хранене при децата.

„Открити сме за отделен диалог с тях, в рамките на който да идентифицираме решения и да намерим баланс между амбициозни и реалистични цели. Платформа за тези разговори на национално ниво ще бъде и създаденият наскоро съвет по хранене към министъра на здравеопазването", каза Начева.

Проучвания на Световната здравна организация показват, че нивото на затлъстяване при 7-годишни момичета в България намалява през 2016 г. в сравнение с 2013 г. Препоръките на европейско ниво са тези стойности да се задържат до 2020 г., а където може, да се намаляват.

"Най-лесният избор е здравословният", посочи Джон Райън, директор в Главна дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните" на Европейската комисия.

Той очерта като основен приоритет за общите действия на ЕС ограничаване затлъстяването при децата, ролята на здравословното хранене при превенция на хроничните болести и прилагане на най-добрите практики при осигуряване на храненето за децата.

В рамките на Българското председателство законодателите в ЕС ще преговарят по проект за директива за аудиовизуални медии, която предвижда изисквания към рекламата и маркетинга на храни, предназначени за деца.

Предишна Статия

Стартираха номинациите за „Годишни награди на Imoti.net“

Следваща Статия

Учат чиновници да реагират при бедствия

Свързани Статии

Започна ремонтът на релсите по бул. “Княгиня Мария Луиза”
Столична

Започна ремонтът на релсите по бул. “Княгиня Мария Луиза”

юни 10, 2026
104
Столичният Зелен ринг: Започна изграждането на първите отсечки
Столична

Столичният Зелен ринг: Започна изграждането на първите отсечки

юни 9, 2026
127
Зоната около Сточна гара отново заживява с културна програма, работилници и международен форум за градската природа
Столична

Зоната около Сточна гара отново заживява с културна програма, работилници и международен форум за градската природа

юни 9, 2026
112
Събират опасни отпадъци в Стара Загора
Столична

12 тона опасни отпадъци предадоха софиянци само за последните 5 месеца

юни 8, 2026
109
София въвежда нов модел за инвестиции в градската инфраструктура
Столична

Изграждането на Зеления ринг на София ще започне от кв. “Изток”

юни 5, 2026
7.3k
На 6 юни пускат лифтовете към Витоша
Столична

На 6 юни пускат лифтовете към Витоша

юни 5, 2026
690
Следваща Статия
Учат чиновници да реагират при бедствия

Учат чиновници да реагират при бедствия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Жилищният пазар: Без спекуланти, предпазливи купувачи и интерес от чужди фондове

Жилищният пазар: Без спекуланти, предпазливи купувачи и интерес от чужди фондове

юни 11, 2026
ЕЦБ повиши лихвените проценти – за първи път от 2023 г.

ЕЦБ повиши лихвените проценти – за първи път от 2023 г.

юни 11, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS