Българският еврокомисар Мария Габриел и кметът на Варна Иван Портних откриха високотехнологичната конференция Innowave Summit 2018, която се провежда в Двореца на културата и спорта в морския град. Организатор на събитието е "Български бизнес форуми", с председател Димитър Василев.
„Варна се развива с голяма скорост и се превръща в хъб за цифрово предприемачество в Централна и Източна Европа. Тази конференция вече има славата на най-мащабното високотехнологично събитие в региона. За мен е гордост и чест да съм тук, защото България показва, че иска да бъде активна в цифровата трансформация", заяви при откриването на форума Мария Габриел. Тя посочи, че се предлага програма „Цифрова Европа" с бюджет от 9 млрд. евро, който ще се използва в пет области – изкуствен интелект, киберсигурност, цифрови умения, високоизчислителни производителни технологии и дигитални иновационни хъбове. "Целта ни е да имаме дигитални хъбове във всяка област в Европа до 2020 година", каза тя. Мария Габриел се обърна към младите хора с думите: „Не се колебайте да се възползвате от инструментите, които дава Европейската комисия, не се колебайте и да давате повече идеи за следващия бюджетен период".
Приветствие към участниците в конференцията отправи и кметът Иван Портних. "Вярвам, че това събитие утвърждава Варна на световната карта на смарт градовете и показва нарастващия интерес на IT индустрията към градове с потенциал, какъвто е Варна. Това е форум, който доказва нарастващата конкурентоспособност на пазара на труда при нас", каза той. Кметът припомни, че в момента над 150 фирми работят в града, а разкритите работни места през годината са над 600. "Следващата седмица още две компании ще отворят офиси във Варна, вярвам, че тази тендеция ще продължи възходящо", каза още Иван Портних. Той благодари на еврокомисар Мария Габриел за подкрепата за избора на морската столица за дигитален хъб.
Innowave Summit 2018 придължава и утре. Изложението e разделено на три части – експо, иновации и бизнес. Представени ще бъдат най-новите идеи в сферата на блокчейн технологиите, интернет на нещата, виртуалната реалност, изкуствения интелект, нано технологиите, финансовите технологии, дигиталното здравеопазване, стартъпите, маркетинга, продажбите, електронната търговия и др. Регистрирани за участие са 1500 души от 23 държави, участват 60 световно признати маркетолози, мениджъри продажби и мениджъри във водещи европейски и международни компании.
По-рано през деня Портних и Габриел посетиха Математическата гимназия „Д-р Петър Берон".
„Гордеем се с нашите ученици, които печелят много отличия в различни международни състезания. Работим за изграждане на нова сграда на училището, за създаване на съвременни иновативни условия за образование и обучение", заяви кметът. Еврокомисар Мария Габриел поздрави екипа на училището и учениците, като им пожела много нови успехи. „Всичко зависи от Вас, от мечтите и упоритата Ви работа. А ние от своя страна винаги ще Ви подкрепяме", каза тя.
Гостите бяха поканени да влязат в час по география в 6-ти клас, провеждан в дигитална стая, създадена по проект на възпитаници на гимназията. След това ученици представиха свои проекти, участвали в Европейската седмица на програмирането. Проект "Airduino", разработен от Петър Петров – 11 клас, с ръководител Елеонора Павлова, който развива приложна програма за мониторинг на качеството на въздуха в затворени помещения; „Зелено око" – подвижна станция, която събира данни за състоянието на въздуха в ниската атмосфера. Проектът е разработен от екип от ученици от клуба по роботика към гимназията, с ръководител инж. Костадин Левков, Сиана Дичева 11 клас, десетокласниците Асен Доцински, Полина Бодурова, Борис Шабарков и учениците от 9-ти клас – Христо Денев, Мирослав Атанасов и Мартин Генчев. Интерес предизвикаха и проектите – метерологичен пикосателит "VITUSAT-1", Cansat- разработен от ученици от клуба по роботика, подпомогнат от Европейската космическа агенция, както и Марсианска лаборатория – проект за колония на Марс на учениците Атанас Симов 11 клас и Михаил Серафимов 10 клас, спечелил първо място на полуфинала на европейски космически конкурс "Одисей" през май 2018 г. в Гърция.
Габриел и кметът Портних разговаряха и с призьори от международни състезания през учебната 2017/2018г.: Александър Кръстев – 12 клас – златен медалист от Европейската олимпиада, Международната олимпиада и състезанието "Romаnian masters" по информатика; Иво Карагьозов – 11 клас – сребърен медал от състезанието "Romаnian masters" по информатика; Марк Киричев – 10 клас – носител на сребърен медал от Европейската олимпиада по природни науки и бронзов от математическо състезание във Филипини; Дилян Пенев – 12 клас, участник в международната олимпиада по география; Калина Георгиева 11 клас – участник в международната олимпиада по астрономия; Мирослав Маринов 11 клас – един от участниците в отбора на гимназията в Световната гимназиада по лека атлетика, спечелил първа място в "Културната щафета". Зам.-директорът на училището Евгения Михайлова сподели, че гимназията е иновативно училище и работи по три проекта: развитие на емоционална интелигентност у учениците в прогимназиален етап; развитие на личностни умения в първи гимназиален етап на база обучението по философия и синхронизиране обучението по природни науки в първи гимназиален етап. Предизвикателство за ръководството на гимназията, педагогическия колектив и учениците са запазване на добрите традиции, осъвременяване на обучението, в унисон с новите тенденции чрез използване на съвременни средства и технологии; участие в проектирането и оборудването на новата сграда на гимназията.