Вече пет месеца на територията на Община Белоградчик функционира Център „Домашни грижи”. Социалната услуга е изградена в рамките на проект „Иновативни модели за грижи в общността за хора с хронични заболявания и трайни увреждания". Проектът се реализира от Българския червен кръст, в партньорство с Министерството на труда и социалната политика, Министерство на здравеопазването, както и с партньорството на „Норвежка асоциация на местните и регионални власти”, с подкрепата на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2020. Eдна от основните задачи на проекта е разширяването на мрежата от Центрове „Домашни грижи“ в Северозападния регион на България.
През изминалата 2020 г., броя на центровете, предоставящи социални услуги на територията на Община Белоградчик се увеличи на 9. Целта е да бъдат обхванати по-голям брой нуждаещи се – хора в неравностойно положение и хронично болни.
Дейността на Центъра „Домашни грижи” е насочена предимно към възрастните хора с хронични заболявания – не само в град Белоградчик, но и в малките и отдалечени населени места в общината.
Тъй като съгласно определението на СЗО здравето е състояние на пълно физическо, психическо и социално благополучие, а не само отсъствие на болест или недъг, то и грижите са комплексни. Дейностите на медицинските специалисти в центровете „Домашни грижи“ са нормативно уредени в специално изготвени технически фишове, алгоритми и протоколи за сестрински грижи.
Екипът на Център „Домашни грижи” в града под скалите се състои от високо квалифицирани медицински сестри и домашни помошници, предоставящи интегрирани здравно-социални грижи в домашна среда на възрастни хора с хронични заболявания и трайни увреждания. Медико-социалните услуги се извършват на база изготвен индивидуален за всеки от потребителите „План-график” за грижи.
Към настоящия момент в Център „Домашни грижи” в Белоградчик са обхванати 89 потребители. Като 58 от тях живеят на територията на град Белоградчик, а 34 са живущи в селата: Гранитово, Дъбравка, Стакевци и Праужда.
Потребители на услугата са възрастни хора с преобладаващо хронични заболявания, като най-голям е дела на заболяванията на сърдечно – съдовата система, мозъчно – съдови заболявания, следват болести на ендокринната система, заболявания на опорно – двигателния апарат, злокачествени заболявания и др.
„И тъй като става въпрос за човешкото здраве и живот, работата и процеса в Центъра са динамични” – подчертава Пенка Арсенова, мениджър на Центъра „Домашни грижи” в Белоградчик.
Най–точно характера на работата в центровете определя д-р Надежда Тодоровска, ръководител на проекта: „Домашните грижи за хронично болните, с трайни увреждания възрастни хора и самотно живеещи в отдалечени и малки населени места, не са просто механичен сбор от медицински грижи и социални услуги, а представляват нов иновативен подход, позволяващ въпреки болестите и другите несгоди в живота, човек да остарее достойно, там където са концентрирани спомените му от целия живот”.
Приоритет за ЦДГ е грижата за здравето, като акцент в работата е поставен на медицинските грижи: проследяване на здравния и психо-емоционален статус, оказване на съдействие за редовни прегледи при общо практикуващите лекари, а при необходимост – консултация със специалист, помощ и подкрепа при придружаване на лицето-потребител до лечебното заведение, намиращо се на територията на град Белоградчик, по лекарско назначение се извършват специализирани медицински дейности и процедури, подходящи за изпълнението в амбулаторни условия, а при спешни състояния, инциденти и травми служителите оказват долекарска помощ, участват в обучението на пациентите и техните близки при раздвижване и рехабилитация, дават насоки за правилна употреба на използваните помощни средства, оказват и психо-емоционална подкрепа, предоставят медицински съвети – относно диета, хранене, физически упражнения, двигателна активност.
Във връзка с превенцията на хронични и вирусни заболявания, служителите на Центъра провеждат беседи на здравна и медицинска тематика, промоция и профилактика.
Основната цел в дейността на Центъра е подпомагане и научаване на потребителите за самостоятелно справяне в ежедневието. Превенции на обездвижването и залежаването, редукция на телесна маса при затлъстяване и наднормено тегло. Стимулиране на двигателна активност и раздвижване. Домакински дейности, незасягащи пряко индивидуалните нужди и потребности и нямащи отношение към здравния статус и необходимост от медицинска гледна точка – не се извършват.
Благодарение на доброто материално – техническото оборудване екипът на Центъра не среща трудности при работа в зимни условия. Всички служители са снабдени с необходимите за сезона дрехи и обувки. ЦДГ разполага с високо проходим автомобил, за осъществяване на дейностите си в отдалечени райони и трудно достъпни адреси.
В рамките на проекта, към дейността на Центровете „Домашни грижи“ предстои добавянето на услугите – телеасистенция и телекеър. Въвеждането на иновативният модел ще позволи на самотно живеещите хора със здравословни проблеми, уязвими групи от общността и живеещите в малки и отдалечени населени места да получават навременни професионални здравно – социални грижи. Чрез метода на дистанционен мониторинг от една страна – ще се осъществява превенция на чести хоспитализации и от друга – възможността на човека, изпаднал в спешна ситуация, да получи адекватна и своевременна медицинска помощ.
Екипът на Център „Домашни грижи”- Белоградчик работи в много добра координация с личните лекари, със специалистите, с „Дирекция социално подпомагане”, „Домашен патронаж”, аптеки и Общинска администрация.
В Центъра стриктно се спазват действащите противоепидемични мерки. За всички служители са осигурени необходимите лични предпазни средства и е въведена строга организация и план за действие при пациент или служител, със съмнение за Covid – 19.