Високите технологии, селското стопанство, хранителната индустрия и туризмът са сред стратегическите области за индийските интереси в България. Това стана ясно на форум, организиран във Варна от Индийско-българската камара.
„Приветствам и подкрепям всяка инициатива, която дава шанс за ползотворни контакти с варненския бизнес. Вярвам, че поставяме начало на активно сътрудничество с Индия във всички сфери на обществено-икономическия живот. Първите стъпки вече са направени – само преди дни приключи Фестивалът на индийската култура, който се проведе за втора година в Икономическия университет“, заяви кметът на морската столица Иван Портних, който откри срещата.
Кметът припомни, че общината също организира бизнес срещи, които се радват на голям интерес – последната бе Международният форум на крайбрежните градове, в който участваха представители на 6 държави. В края на октомври пък предстои второ издание на морски бизнес форум в побратимения на Варна град Дордрехт, в който ще се включат повече от 25 варненски компании. „Това е доказателство, че този модел на сътрудничество между община, браншови организации и бизнес е продуктивен“, заяви Портних.
Индийско-българската камара, която бе учредена през февруари тази година, вече е сключила споразумение с Индийската промишлена камара, в която има над 450 000 корпоративни членове. Тя дава насоки за навлизане на нашия пазар на индийските компании, които търсят възможности за инвестиции в България, и полага усилия за облекчаване на визовия режим за индийските бизнесмени, които желаят да посетят страната ни, обясни председателят на камарата Борислав Боянов.
По време на срещата бе направена презентация на платформата „Направи в Индия“, инициирана от индийското правителство за привличане на преки чуждестранни инвестиции в страната. Представени бяха и примери за успешно реализирани български проекти – смесено предприятие за опаковане на течен битум край Мумбай, както и мащабен инвестиционен проект за внедряване на български интернет технологии. В процес на реализация е и джойнт-венчър между фирми от двете страни за разработка на IT продукти.
Пазарът на Индия е отворен за сътрудничество в сферите туризъм, търговия, шипинг, фармация, строителство, електроника, софтуер, селскостопански продукти, заяви посланикът на страната у нас Н.Пр. Раджиш Кумар Сачдева.