Над 12 млн. лв. са планираните инвестиции за тази година на летищата Варна и Бургас. За сравнение през миналата година за инфраструктурни и технически подобрения на морските летища бяха вложени над 8,6 млн. лв., а от поемането на концесията през 2005 г. – над 395 млн. лв., съобщи концесионерът „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“.
Във Варна вече започна проектирането на рехабилитация и разширение на пътека за рулиране „Еко“ с дължина 1220 метра. Инвестиционният проект е с очаквана стойност около 4 млн. лв.
Извършват се подобрения в сградата на хангара – конструкция и противопожарни мерки, като цялостната стойност на рехабилитацията надхвърля 1,7 млн. лв. Очаква се проектът да приключи през септември.
Предстои започването на строителни дейности по разширение и рехабилитация на перона за въздухоплавателни средства. Те включват и изграждане на ново перонно осветление и проектиране на нова сграда за служба „Пожарна безопасност“.
На летище Бургас е започната поетапна реконструкция на перона за въздухоплавателни средства, като работите ще бъдат изпълнени в четири поредни години през неактивния сезон. Освен реконструкцията и рехабилитацията на настилки се предвижда и пълна подмяна на перонното осветление. Инвестицията по проекта се предвижда да надхвърли 14 млн. лв..
По-рано през годината беше завършено разширение на паркинг зоната за автомобили с около 100 места. Извършено е и подобрение на поливната система – строителство на резервоар и 3 нови сондажни кладенеца и свързването им към системата за напояване на зелените площи на летището.
През миналата година от летище Варна са изпълнени полетни програми на 66 авиокомпании до 117 дестинации в 45 страни. Обслужени са над 2 млн. пътници, което бележи спад от 8,6% спрямо 2018 г.
Най-много пътници са пристигнали от Германия, България, Великобритания, Полша, Русия и Австрия. За излитащите от Варна водещи дестинации са били София, Москва, Лондон, Виена и Тел Авив. Най-натовареният ден през годината е бил 30 юли с общо 15 960 обслужени пътници.
Новите маршрути миналата година бяха 4, а новите авиокомпании – 9. Развитието ще продължи и тази година след откриването на 2 нови маршрута на авиокомпания Lauda, която ще оперира Варна – Виена три пъти седмично от 31 март и на испанската авиокомпания Volotea, която ще стартира линията Варна – Нант от 14 април.
Към момента са заявени полети по две нови дестинации – Oрхус, Дания, Краков и Ржешов в Полша и Девил, Франция, които ще стартират през 2020. На летището ще започнат да оперират 5 нови авиокомпании.
Добра новина за зимния сезон 2019/2020 е обогатеното портфолио с дестинации, които за първи път тази година свързват летището с общо 16 европейски града. Новите зимни маршрути са Ливърпул, Берлин-Шонефелд, Кьолн, Хамбург и Париж.
На летище Бургас през миналата година са изпълнени полетни програми на 72 авиокомпании до 132 дестинации в 37 страни. Обслужените пътници са над 2,85 млв., а спадът спрямо рекордната 2018 г. е 12%. Най-много пътници са посрещнати от Великобритания, Русия, Полша, Германия и Чехия. За заминаващите от Бургас водещи дестинации са били Москва, Лондон, Прага, Тел Авив и Катовице. Най-много пътници за един ден – 35 649, са обслужени на 2 август.
От май нискотарифната английска авиокомпания Jet2.com свърза Бургас с 9 летища в Обединеното кралство: Белфаст Интернешънъл, Бирмингам, Източен Мидландс, Единбург, Глазгоу, Лийдс Брадфорд, Лондон Станстед, Манчестър и Нюкасъл. Нови маршрути се очакват и през тази година с новата директна линия Бургас – Виена, която авиокомпания Lauda ще стартира два пъти седмично на 31 март. Към момента са заявени полети и до шест нови дестинации – Лвов, Харков и Виница в Украйна, Ростов в Русия и Шчечин и Люблин в Полша.









