Главният прокурор Иван Гешев иска от Конституционния съд на България да тълкува конкретни текстове от върховния закон. Искането е свързано с имунитета на държавния глава, като документът е публикуван на сайта на прокуратурата. Става ясно, че Гешев се интересува от точната дефиниция на определението „държавна измяна“. Обвинител номер едно пита върховните съдии и за начина, по който разследващите трябва да процедират, ако установят, че президентът на Републиката може да е извършил престъпление.
Припомняме, че според чл. 103 от Конституцията държавният глава и вицепрезидентът не носят отговорност за действията, извършени при изпълнение на своите функции, с изключение на държавна измяна и нарушение на Конституцията. В тази връзка Гешев отправя и шест въпроса до Конституционния съд. От държавното обвинение питат и дали отбелязаната в основния закон „държавна измяна“ се припокрива със записаното в Наказателния кодекс в раздел „Измяна“, глава „Престъпления против Републиката“, както и каква е разликата между „държавна измяна“ и „нарушение на Конституцията“ и какви са изискванията относно вида и мащаба на престъплението. В искането се пита още дали е законосъобразно да се извършват проверки от държавните органи и да се образуват наказателни производства в случай, че има признаци за престъпление, извършено от президента или вицепрезидента и съответно – дали данни за съпричастност на някой от двамата са основание за прекратяване или спиране на цялото разследване.
Искането на главния прокурор Иван Гешев е без дата. Освен това не става ясно каква е причината за него и защо е необходимо върховните магистрати да се произнасят по него.
След като главният прокурор е сезирал Конституционния съд, очакваме развитие по образуваното дело. Само Конституционният съд може да тълкува Конституцията. Това е лаконичният коментар на президентството по повод питането на Иван Гешев, съобщи https://www.24chasa.bg/
Снимка: Красимир Свраков








