Излезе речник на автентичния турлашки език, съобщиха от общината в Белоградчик. Негов автор е Любомир Веселинов, експерт в общината и председател на турлашкото дружество „Жребче“.
За представянето на речника дойдоха много граждани от Белоградчик и селата, в които се говори този диалект, начело с кмета Борис Николов. В обсъждането участваха и сърби от град Зайчар, в чиито район се говори същия език. Сред тях бяха директорът на историческия музей в града Деян Кръстич, председател на сръбското турлашко дружество „Тимочана турлака“ и кметът на село Витковац Зоран Янкович.
Речникът съдържа 3500 думи от турлашкия език, както и разказани на този език действителни истории. Събрах думите, за да знаят корена си много от жителите на района. На турлашкия диалект говорят не само в района на Белоградичк, но и на общините Чупрене и Чипровци.
Турлаците са етнографска група, която живее в планината от двете страни на българо-сръбската граница при Белоградчик. Езикът и е архаичен български диалект, в който са запазени остатъци от склонения, а съгласните р и л са гласни и образуват срички. Турлаците казват врр вместо връх, плл, вместо плъх. Историите с тях са комични, забавни и наивни и представят едно неподправено чувство за хумор към бита и живота им.