Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
събота, 13 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Изненадата на изборите ще е ниската избирателна активност

Kmeta .bg от Kmeta .bg
януари 27, 2021
в Гледна точка
Време за четене: ~ 1 мин.
8 0
0
Ганев 4
9
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

В електоралната картина от последните няколко месеца (от октомври 2020 г. насам) не се наблюдава някаква съществена динамика. През лятото на миналата година имаше ерозия в подкрепата на  най-голямата партия у нас, но оттогава досега дистанцията между ГЕРБ и БСП се запазва в малка полза на управляващата партия. Така коментира пред kmeta.bg социологът Димитър Ганев от ТРЕНД последното проучване на агенцията. Според него в следващия парламент влизат със сигурност пет партии- ГЕРБ, БСП, „Има такъв народ“ на Слави Трифонов, ДПС, „ДА, България“. Още две формации също имат  шанс – „Изправи се“ на Мая Манолова и Обединени патриоти.

„Теоретично е възможно да се състави правителство, но от политическа гледна точка това ще стане много трудно“, коментира Ганев.  Той допълни, че чистата аритметика показва, че следващите коалиция ще бъдат или около ГЕРБ, или около БСП. Без тези две големи партии няма как да се сформира мнозинство, смята Ганев. Според него вариант за коалиция между ГЕРБ и БСП не е особено реалистичен.   

„Когато говорим за изненада на редовните избори, такава ще е по-ниската избирателна активност“, каза още Ганев. Той уточни, че в социологическите проучвания, които се правят, 50% от хората твърдят, че ще отидат да гласуват, но реално този процентът ще е по-малък. Причината е, че в условията на пандемия гласуващите са по-малко. В Румъния активността е била едва 33%, аргументира се социологът. Ганев уточни, че не иска да прави прогнози, че активността на изборите у нас ще е рекордно ниска, но  е реалистично да се очаква, че няма да е като на предишния вот. Той добави, че когато активността е ниска, обикновено до урните отиват твърдите електорати, но в условията на пандемия не може да се каже категорично, че точно твърдият електорат ще гласува, защото хората имат своите страхове от зараза с коронавирус. Това е причината да не може да се прогнозира в чия полза ще е по-ниската избирателна активност.  

Предишна Статия

Българите в Грузия пускат бюлетини в посолството ни

Следваща Статия

Учениците основно сеят ковид

Свързани Статии

След спор за терените край “Бутамята” в Царево: Решенията за къмпингите – под въпрос
Гледна точка

След спор за терените край “Бутамята” в Царево: Решенията за къмпингите – под въпрос

юни 12, 2026
108
Най-населените общини с най-много безработни младежи
Гледна точка

По-малко безработни младежи, но не навсякъде

юни 12, 2026
104
Икономическият растеж компенсира слабата държава
Гледна точка

Икономическият растеж компенсира слабата държава

юни 11, 2026
104
Бюджет и проекти за 2025 в Царево: Кога ще има нов медицински център
Гледна точка

Община Царево: На “Бутамята” къмпинг няма и няма да има

юни 10, 2026
128
Кметове от Югозапада обсъдиха мерки за финансово стабилизиране на общините
Гледна точка

Кметове от Югозапада обсъдиха мерки за финансово стабилизиране на общините

юни 10, 2026
127
Синият талон отива в историята
Гледна точка

Добрите практики: Как някои общини запазват данъците си, без да намаляват качеството на услугите

юни 9, 2026
124
Следваща Статия
Коя маска ни пази най-добре

Коя маска ни пази най-добре

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Най-добрите и най-лошите летища в Европа

Най-добрите и най-лошите летища в Европа

юни 13, 2026
Къде в Европа е най-лесно да работим от вкъщи?

Къде в Европа е най-лесно да работим от вкъщи?

юни 13, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS