
На последното си правителствено заседание служебният кабинет промени името на находището за нефт и газ в Черно море от „Блок 1-14 Силистар“ на „Блок 1-14 Хан Кубрат“. В решението на МС не са посочени мотиви. Освен това правителството реши правата за търсене и проучване на нефт и природен газ в „Блок 1-14 Силистар” да бъдат прехвърлени от „Шел Експлорейшън енд прадакшън (LIX) Б.В.” на „Шел Интернешънъл Експлорейшън енд Дивелъпмънт Италия С.П.А.”, действащо чрез своя клон „Шел Интернешънъл Експлорейшън енд Дивелъпмънт Италия С.П.А. – клон България”.
Припомняме, че решението за търсене и проучване на нефт и природен газ в находището беше дадено на 16 октомври 2015 г. от второто правителство на Бойко Борисов. През февруари 2016 г. британско-холандската компания Shell подписа договор с Министерството на енергетиката търсене и проучване на нефт и газ в блок “Силистар” в Черно море. Договорът е на стойност 18.6 млн. евро.
Преди месец компанията приключи първия етап от процеса по проучване за наличие на нефт и газ в Западната част на Черно море. Следващата стъпка е събраните данни да бъдат обработени, а това ще отнеме около 1 година. След анализ на наличната информация ще се даде оценка на потенциално подходящите за проучвателен сондаж места.
Само планирането на сондаж отнема между 3-6 месеца, подготовката за него е около 2 години, а самото сондиране отнема още няколко месеца. При евентуален сондаж в българската част на Черно море следва оценка или допълнителни сондажи, които да определят границите на находището. Целият процес може да отнеме около 12 години, а същинският добив около 20 години.









