Проблемът с качеството на законите у нас противоконституционността на текстовете може да се реши, ако двете писти, по които стават законодателите предложения – от страна на Министерския съвет и на депутатите се съберат в една и парламентът подлага предложенията си на обществено обсъждане и оценка на въздействието, както изпълнителната власт. Това може да стане с промяна в Закона за нормативните актове, която да задължи депутатите да внасят законодателните си предложения по реда, по който го прави правителството, а не по собствена методология, както е в момента. Така коментира доц. Снежана Димитрова, член на УС на Сдружението на държавните служители, пред Kmeta.bg скандалът с текстове в Закона за пътищата, които Конституционният съд (КС) обяви за противоречащи на основния закон. Според решението на КС няма право да се взимат шофьорски книжки за неплатени глоби, защото това противоречи и на основни права в ЕС като свободното движение на хора, стоки, услуги и капитали. Димитрова смята, че засегнатите от тези противоконституционни текстове могат да търсят обезщетение по съдебен път от държавата за претърпени вреди, защото Законът за отговорността на държавата го позволява.
Ако искаме стабилно законодателство, няма нужда от различни методологии, по които да се внасят законите, защото това води до правен хаос, смята Димитрова. Тя допълни, че тези две писти, по които се внасят законите, са заради възможността партиите през депутати да прокарват промени в законите, без да ги подлагат на обществено обсъждане и оценка на въздействието, което после създава сериозни проблеми.
Експертът допълни, че в част от предизборните програми на партиите е заложено по-трайно законодателство, но за да се случи то, трябва да има еднакви правила за всички, които имат право на законодателна инициатива.