Общинските съвети на Шумен и Каспичан на редовни заседания днес разискваха дали да дадат път на местен референдум на жителите на село Мадара, на който те да решат дали да се отделят от община Шумен и да преминат към община Каспичан. Докладна записка с искане за местно допитване бе внесена до Общински съвета от кмета на село Мадара Неделчо Неделчев. Управникът бе приложил и подписи на 270 от жителите на Мадара, които го подкрепят в искането. Това е поредната стъпка, която предприема кметът на Мадара, който заяви, че иска да осигури финансова независимост на селото, да има то собствен бюджет, който да разходва по усмотрение на жителите на населеното място, а не ръководството на Община Шумен да решава какво да се прави в Мадара и колко пари да се отпускат за селото.
На сесията в Каспичан и съветници, и администрация приветстваха идеята селото да се върне в тяхната община, откъдето е преместено към Шуменската през 2000 година. С 12 гласа „за“ единодушно Общинският съвет в Каспичан подкрепи провеждането на референдум.
В Шумен по темата се проведоха дебати, които продължиха над 2 часа. След това обаче съветниците не можаха да вземат решение дали да подкрепят искането за референдум. „За“ гласуваха 11 от съветниците, 10 бяха против, 19 се въздържаха.
"Усещам всяческо нежелание от страна на Общинския съвет този референдум да се осъществи. Процедурата по закон обаче е спазена и референдум ще има, а решение ще вземе областния управител", каза кметът Неделчев по време на дебатите в Шумен.
Общинският съветник Даниела Русева също изказа мнение, че процедурата за местно допитване е стартирана с внасянето на подписка, подкрепена от 25% от имащите право на глас жители на населеното място. Русева заяви, че трябва да се даде шанс за референдум, а съветниците от Шумен да убедят хората от Мадара, че трябва да останат в общината.
Не всички обаче се съгласиха с това. Съветници от ГЕРБ оспориха легитимността на подписката, внесена от кмета Неделчев. Владислав Григоров заяви, че самият кмет Неделчев е признал, че в нея са се подписали и хора, които не са жители на Мадара. Други съветници обвиниха Неделчев, че чрез заплахата за напускане на Шумен той просто изнудва общинската администрация за повече средства за селото.
Въпреки многочасовите дебати съветниците в Шумен не успяха да стигнат до решение.
След като пък в Каспичан решиха, че искат да приемат Мадара и подкрепят референдума, то решението на този Общински съвет ще бъде изпратено до областния управител на Шумен, който трябва да предприеме последващи действия за провеждане или непровеждане на референдум в село Мадара.