
Изучаването на китайски език в някои бургаски училища ще стартира още през септември тази година. В тази връзка зам.-кметовете по финанси Красимир Стойчев и по образование Йорданка
Ананиева проведоха днес делова среща с г-н Лонг Тао от институт “Конфуций”. Заедно с него те посетиха набелязаните учебни заведения, в които наесен ще започне да се преподава китайски език. Предвижда се часовете да бъдат между 12 и 16 часа седмично.
Училищата, в които ще се въведе чуждоезиковото обучение са Търговската гимназия, СОУ “Кирил и Методий”, Математическата и Френската гимназии.
Китайски език ще изучават само по желание на самите ученици. Очаква се в Бургас да пристигнат двама китайски преподаватели, за които Общината е поела ангажимент да осигури жилище.
Местната управа е взела решение курсове по езика да се водят и в Бизнес инкубатора. Това е допълнителна възможност за всички останали жители на града, които проявяват интерес към овладяване на този език.
Общинaта се подготвя да кандидатства по китайска програма и за обзавеждане на специализиран училищен смарт кабинет.
“Щом има интерес да се преподава китайски тук, значи ще има нужда от кадри с такава квалификация. Това е добра вест за пазара на труда в Бургас. Надявам се да привлечем и повече китайски туристи в региона”, коментира кметът Димитър Николов.
По негова инициатива от миналата година се изучава и английски език във всички общински детски градини два часа седмично, като инвестиция в по-добрата квалификация на следващите бургаски поколения.
Още новини от Бургас и региона четете ТУК.
Гласувайте в конкурса “Кмет на месеца” ТУК.









