Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
събота, 13 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Кметове и министри срещу партийната употреба на Левски

Kmeta.bg от Kmeta.bg
февруари 20, 2020
в Бургас
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
B70W8546
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Срещу партийната употреба на образа на Левски се обявиха вкупом кметове, депутати и министри у нас. Поводът е вчерашното шествие, предвождано от президента Радев, и последвалите освирквания от тълпата към властимащите пред паметника на Апостола. Градоначалници и управляващи масово споделят в социалните мрежи хаштаг #НеНаЛевскиЗаПартийнаУпотреба. 

"Има дни, които принадлежат на всички българи и не бива да се политизират", коментира в профила си регионалният министър Петя Аврамова. Заместникът й в МРРБ Николай Нанков също сподели статус против шествието и поведението на участниците в него. 

С дълго послание излезе и председателят на Народното събрание Цвета Караянчева:

"Разделението на нацията, за което Румен Радев работи вече трета година в Президентството, тази вечер (б.а. – снощи) даде отровните си плодове пред паметника на Апостола. С освирквания и грозни дюдюкания няколкостотин човека, поведени от президента, оскверниха по безподобен начин паметта на Левски в ден, когато уж трябваше да сме единни в преклонението. Неее, няма да допуснем политизация, кълняха се вчера организаторите на шествието от "Дондуков" 2 до Паметника. Защо ли никой не беше изненадан, когато екнаха режисираните скандирания „Мафия“ и „Радев“? Заради нечии болезнени амбиции и дребнаво озлобление доведената тълпа оскверни демонстративно историческата ни памет, последните останали нишки патриотизъм, които ни обединяват, и в крайна сметка – паметта на Апостола на свободата. Защото на някои им беше по-важно да разчистват лични сметки и да бълват омраза, вместо да преклонят глави пред една от последните ни останали национални икони.

„Разделяй и владей“ е една от най-циничните политически максими през вековете. Тази вечер президентът Радев доказа, че няма да се поколебае да дълбае разделителни линии дори пред паметника на Левски. Обаче втората част, поне тази вечер, за негово съжаление, му се изплъзна. Защото тази вечер демонстрира също, че той не знае какво е тълпа и няма идея как да я контролира. Явно на този етап стратегията му ще е да руши. Да пали фитила, независимо какво ще изгори. Да гори там Левски, да гори националното самосъзнание, да горят последните мостове на единството на българите…", емоционално коментира Караянчева. 

Кметът на Бургас Димитър Николов също взе отношение по темата.

"Винаги съм приемал този ден като ден за смирение. Да скандираш и освиркваш пред паметника на най-големия ни национален герой в София, е не само признак на лош вкус, но и на лошо възпитание. А после имаме претенции, че възпитаваме децата на България", заяви Николов. 

Бурна реакция срещу събитията от снощи изрази и кметът на Велико Търново Даниел Панов.

"Срамно е паметта за Васил Левски да бъде поругавана! Срамно е една от най-черните дати в цялата българска история да бъде превръщана в партийна манифестация, макар наречена шествие в памет на Апостола.. Почитта към Апостола символизира единство, обединение и поставянето на българското над всичко. Всяка политическа и партийна окраска на паметта за Васил Левски е недопустима!
Като българин, като жител на историческата и духовна столица на България не мога да приема подобно кощунство!", отсича Панов. 

Остър коментар предложи и кметът на Враца Калин Каменов. 

"Паметта на Васил Левски не е трибуна, от която да се сипе политическа пропаганда и омраза! Левски е урок, който някои хора са пропуснали…", написа в профила си във Фейсбук Каменов. 

С официална позиция излезе и кметът на Ловеч Корнелия Маринова.

"Рядко в живота си съм изпитвала такъв срам и то заради чужди действия. Президентът е институция, не костюм и кола на НСО! За мен, с тези действия г-н Радев тотално се делегитимира като Президент – обединител на нацията. С освиркванията на кмета на Столична община, г-жа Йорданка Фандъкова, придружени от крясъците на агитката, бе вероломно осквернена паметта на Левски, нашия Левски, Апостола… Беше опозорена и офицерската чест и президентската институция.

Освен това е недопустимо НПО с идеална цел да се използва за извличане на политически дивиденти на една или друга партия и то когато почитаме паметта на Левски. Извън това, че е абсолютно забранено от закона за ЮЛНЦ, е и изключително неморално. Левски не е за политическа употреба, всичко останало е гавра със святото дело на Апостола!", заяви кметицата. 

С политическа декларация срещу действията на шестващите снощи излезе в Народното събрание цялата група на ГЕРБ. Те настояха президентът Радев да се извини за това, че по безпрецедентен начин е уронил престижа на президентската институция у нас. 

"Не искаме извинение за себе си, а за всички българи, в чиито очи честването бе опорочено", заявяват от ГЕРБ.

От своя страна президентът Радев коментира, че ако на управляващите не им харесва какво говорят хората за тях, трябва да помислят върху действията си. 

 

Снимка: пресцентър на Президентството

 

Предишна Статия

Безплатно шоу на лед събира деца във Варна

Следваща Статия

Полицейска блокада в Благоевград срещу крадци и апаши

Свързани Статии

Зоопаркът в Бургас показа двойка пуми
Бургас

Зоопаркът в Бургас показа двойка пуми

май 14, 2026
105
Тестват в Бургас първата българска летяща кола
Бургас

Тестват в Бургас първата българска летяща кола

май 14, 2026
122
Студентски проект за умно пристанище в Бургас спечели Хакатона на Vivacom Техническа академия
Бургас

Студентски проект за умно пристанище в Бургас спечели Хакатона на Vivacom Техническа академия

април 30, 2026
109
Правят крайбрежен парк върху 140 дка в бургаския квартал “Сарафово” (снимки)
Бургас

Правят крайбрежен парк върху 140 дка в бургаския квартал “Сарафово” (снимки)

април 23, 2026
143
Община Бургас призовава жителите и бизнеса да украсят града в розово
Бургас

Община Бургас призовава жителите и бизнеса да украсят града в розово

април 21, 2026
2k
За първи път в Бургас – учители се учат да спасяват живот
Бургас

За първи път в Бургас – учители се учат да спасяват живот

март 18, 2026
121
Следваща Статия
Полицейска блокада в Благоевград срещу крадци и апаши

Полицейска блокада в Благоевград срещу крадци и апаши

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Йога с кученца събира малки и големи в Стара Загора

Йога с кученца събира малки и големи в Стара Загора

юни 13, 2026
Екстремните горещини причиняват 3400 допълнителни смъртни случая на ден в Индия

Екстремните горещини причиняват 3400 допълнителни смъртни случая на ден в Индия

юни 12, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS