Г-н Лазаров, как живее курортът Вършец в новото време, когато дори и селища без минерална вода откриват спа-центрове? Какво губи от конкуренцията?
Вършец не губи нищо от конкуренцията, защото неговите минерални извори са единствените в страната по състав и качества на водата. Тя лекува много успешно няколко човешки заболявания, най-вече на опорно-двигателния апарат. Конкуренцията не му влияе, още по- малко селищата, в които няма минерални извори, а откриха спа-центрове. Те не са за лечение, те са за забавление. Вършец продължава да бъде един от най- добрите балнеоложки курорти у нас. Той е известен лечебен център още от античността. Днес стремежът ни е да привлечем повече хора, не само болни, но и здрави. Защото минерелната вода е чудесно средства и за рехабилитация, за профилактика, но и за релакс след напрегната работа.
Но балнеохотелите вече са частни, общината няма отношение към тяхната дейност.
В града бяха открити три четиризвездни хотели, което прави курортът посещаван не само от болни и бедни хора, но и от млади хора с финансови възможности. Те, освен спа-центровете с минерални басейни, търсят и условия за интересно прекарване на времето при нас, за развлечение. Ние сме длъжни да им дадем това. Разбира се, и цялата инфраструктура, от която зависи качеството на живота на хората във Вършец и на гостите на курорта и хотелите. Изградената преди години е остаряла, не отговаря на европейските стандарти. Да я модернизираме е дълг на местната власт.
Известно е, че строите втора пречиствателна станция за отпадни води, с което връщате чистотата на река Ботуня. Какви други проекти изпълнявате?
Тя е втора, но на практика първата отдавна не работи. Тя не отговаря на европейските норми за чистота на водите. Новата, която е пред завършване, е от друг тип. Чрез нея водите, които се изливат в реката, не я замърсяват. Стойността и е 5,4 млн. лв., а средствата осигурихме от оперативната програма „Околна среда”. Но освен станцията, изпълняваме и други проекти, с които ще променим вида на Вършец, ще привличаме повече туристи. Искам да започна с проекта за пълно обновление на 10 основни улици в града. Сменяме асфалтовата им настилка, плочниците по тротоарите, монтираме ново осветление. Фирмата работи цяло лято, извършени са 50 % от предвидените строителни работи. Спряхме преди дни, когато падна първият сняг. Ще продължим през следващата пролет. Тогава ще стартира още един проект – за възстановяване на градския ни парк, който е вторият по големина в България. Избрали сме изпълнител, но започваме през 2013. Вече приключи работата по саниране на две сгради – на общината и на детската градина. И на двете е направена хидроизолация на покривите, сменена е дограмата, фасадите. Стойността на този проект бе 700 000 лв., а средствата осигурихме по програма за енергийна ефективност от Европейската банка за възстановяване и развитие. Напролет ще започнем и изпълнение на друг голям проект – изграждане на спортна зала на стойност 6 млн. лв. Средствата ще получим от програмата за развитие на селските райони, вече подписах договора. Това ще бъде зала за тренировки и състезания по волейбол, баскетбол и тенис. Ще имаме и закрит плувен басейн.
Подписах договор за финансиране и на друг проект на стойност 6 млн. лв. – рехабилитация на общинската пътна мрежа. Той също ще бъде реализиран през 2013. Нека кажа и за проекта за изграждане на екопътека, която ще свърже Вършец с красивото място „Минкови бани” в село Спанчевци, което е част от балнеоложкия комплекс на града. Тя ще тръгва от квартал „Заножене” и ще достига до „Минкови бани”. Дължината и е 3 км, а ширината – 2 метра. В момента това е полски път, който ще облогородим. На 200 – 250 метра по него ще има указателни знаци, а на 4 места по трасето – заслони за отдих с барбекюта. Пътят е панорамен, от него се откриват красиви гледки към Западна Стара планина и по специално към връх „Тодорини кукли”. По пътеката ще могат да се движат и велосипедисти. В квартал „Заножене” ще създадем посетителски център. Определили сме помещение в сградата на читалището „Пробуда”. Туристите ще получават точна информация за пътеката и за културно-историческото богатство на района.
Вие сте кмет от ноември 2011 година. Вашият екип ли разработи тези проекти или ги заварихте като наследство?
Някои заварихме, други разработи моят екип. Всичко, което е полезно за града, го продължаваме. В момента разработваме още проекти, имаме амбицията да ги печелим и реализираме.
Издигнат сте от ГЕРБ, тази партия има мнозинство в общинския съвет. Но имате опозиция, която оспорва решенията на съвета. Как работите при тази ситуация?
Да, имам опозиция. В съвета има хора, представители на други политически партии. Нищо не се приема от раз, всеки проект се дискутира, правят се предложения. Нищо не се приема единодушно, но смятам това отношение за градивно. То ме държи буден, напомня ми, че трябва да се съобразявам и с мненията на другите. Мисля, че тази критика е полезна. Няма решение, което е нужно за града, да е било отхвърлено от съветниците или да е оспорвано от част от тях. Затова успяхме да представим много, да ги спечелим и сега да ги изпълняваме. Вършец е една от общините в страната, които с европейски средства изпълняват много проекти.